26 stycznia do Komisji Europejskiej wpłynęła petycja czołowych europejskich firm z branży fotowoltaicznej wzywająca do wzmocnienia łańcucha dostaw materiałów PV w Europie.
Pod petycją, powstałą z inicjatywy SolarPower Europe, podpisali się przedstawiciele takich gigantów jak Akuo Energy, Amarenco, BayWare, EDF Renouvelables, Enel Green Power, Engie, Iberdrola i Vattenfall Solar.
Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że energia słoneczna jest przyszłością europejskiego systemu energetycznego i może być głównym elementem wpływającym pozytywnie na proces jego dekarbonizacji, przy najniższych możliwych kosztach.
Zauważają, że o ile Komisja Europejska zakłada zainstalowanie 479 GW mocy fotowoltaicznych do 2030 roku, to w wyniku dynamicznego rozwoju branży, taka wielkość może być już zainstalowana do roku 2030 i należy iść dalej, stawiać dużo wyższe cele. Proponują przyjąć wielkość 870 GW jako kierunku do którego należy dążyć. Podkreślają, że to będzie istotnym czynnikiem na drodze do neutralności klimatycznej Europy. Deklarują, że jako najwięksi developerzy energii fotowoltaicznej w UE, są gotowi do zwiększenia tempa wdrażania fotowoltaiki.
To zdynamizowanie rozwoju branży PV wpłynie pozytywnie na rynek zatrudnienia nie tylko w samej branży, ale również w całym sektorze OZE, w tym w przemyśle wodorowym, magazynowania energii itd. Sygnatariusze wskazują, że są to miliony miejsc pracy.
Przedstawiciele europejskich firm zwracają uwagę, że w ostatnich latach branża rozwijała się bardzo dynamicznie, jednakże w ostatnim czasie, z uwagi między innymi na pandemię, doszło do istotnego zakłócenia łańcucha dostaw, niedoboru modułów, gwałtownego wzrostu cen materiałów, w tym polikrzemu itd. Spowodowało to spowolnienie realizacji zamówień i procesów inwestycyjnych w Europie.
Obecnie koniecznym jest zapewnić zdrową konkurencję wśród producentów, podtrzymać procesy innowacyjne, poprawić trwałość łańcucha dostaw i wzmocnić branżę na wypadek przyszłych kryzysów.
Sygnatariusze wzywają więc Komisję Europejską do aktywnego działania i przyjęcia europejskiej strategii łańcucha dostaw energii słonecznej w trakcie najbliższej Rada ds. Konkurencyjności, która odbędzie się 24 lutego 2022 roku.
Cała petycja dostępna jest na stronie SolarPower Europe
#OZE #fotowoltaika
Źródło: SolarPower Europe
Foto: pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.