PKN Orlen poinformował w środę (25. sierpnia), że podjął strategiczne partnerstwo z amerykańską firmą GE Renewable Energy, zajmującą się produkcją turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. „Podpisane porozumienie wzmocni konkurencyjność PKN ORLEN w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku” – czytamy w informacji prasowej koncernu.
Podjęta współpraca jest kolejnym etapem realizacji strategii Orlen2030, która ma pomóc w osiągnięciu neutralności emisyjnej do 2050 roku. Morska energetyka wiatrowa jest jednym z filarów „zielonej transformacji” Orlenu, który przez kolejną dekadę chce zainwestować w nisko- i zeroemisyjne projekty energetyczne, w tym w offshore, 47 mld zł.
– Realizując strategię ORLEN2030, która zakłada znaczny wzrost mocy z odnawialnych źródeł energii umocnimy pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Możliwe będzie to w dużej mierze za sprawą inwestycji w morską energetykę wiatrową i równoległą rozbudowę portfela OZE o dodatkowe moce zainstalowane m.in. w elektrowniach wiatrowych na lądzie. Wsparciem w realizacji tych ambitnych celów jest porozumienie, które podpisaliśmy z firmą GE Renewable Energy – mówił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
W ciągu dziewięciu kolejnych lat w ramach PEP2040 na Bałtyku mają powstać farmy o łącznej mocy 5,9 GW. Z kolei do roku 2040 zgodnie z założeniami moce wytwórcze farm w polskiej części morza mają osiągnąć od 9 do 11 GW.
Na polskich obszarach morskich do zagospodarowania w najbliższym postępowaniu koncesyjnym jest 11 lokalizacji dla farm, o łącznej powierzchni ponad 2,3 km2. „PKN ORLEN obecnie dysponuje jedną koncesją o mocy do 1,2 GW, na której realizowany jest projekt Baltic Power. W nadchodzącym postępowaniu koncesyjnym koncern planuje pozyskać kolejne lokalizacje, wykorzystując do tego wiedzę i doświadczenie własne oraz GE Renewable Energy” – czytamy.
GE Renewable Energy dąży do tworzenia w Polsce miejsc pracy. Ma to pozwolić na stworzenie łańcucha dostaw dla przemysłu energetyki wiatrowej.
– Polska jest dobrze przygotowana do tego, aby efektywnie wykorzystać zasoby morskiej energii wiatrowej przyspieszając tym samym swoją transformację energetyczną. Umowa, którą dziś podpisujemy, wyznacza drogę, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i przyniesie korzystne dla obu stron rezultaty w zakresie ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego – powiedział Jérôme Pécresse, Senior Vice President, GE & CEO, GE Renewable Energy.
Inwestycje w morską energetykę wiatrową to jeden z kluczowych projektów koncernu w dążeniu do realizacji strategii Orlen2030.
Fot.: wikipedia.commons
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.