Panele fotowoltaiczne potrafią faktycznie obniżyć rachunki za prąd nawet 10 – krotnie. Warto pamiętać o kilku zasadach eksploatacji. Z reguły nie usłyszymy o nich od instalatorów, ponieważ nie jest to ich rolą. Wiele osób jest przekonanych, że im więcej zamontują paneli na swojej nieruchomości, tym większe oszczędności na energii elektrycznej będą mogli uzyskać. Niestety takie podejście może mieć zgoła odmienne skutki, zarówno dla nas jak i naszego sąsiedztwa.
Przewymiarowana instalacja fotowoltaiczna
Częstym błędem popełnianym przez właścicieli domów jednorodzinnych jest montowanie instalacji fotowoltaicznej z dużym zapasem mocy. Nie bez powodu rzetelni przedstawiciele handlowi przed przygotowaniem oferty dla klienta analizują szczegółowo jego dotychczasowe rachunki za prąd. Znacząco przewymiarowana instalacja może nie tylko zwrócić się później, ale również mieć wpływ na sprawność sieci elektroenergetycznej w naszej okolicy. Należy bowiem uwzględnić fakt, iż elektroenergetyczna sieć dystrybucyjna nie była projektowana pod ogromne ilości wytwórców energii. Wobec powyższego trzeba się liczyć również z tym, iż w skrajnym przypadku nawet najlepsza instalacja fotowoltaiczna może mieć problemy techniczne z oddaniem nadwyżki do elektrowni.
Zwiększenie napięcia w sieci
Standardowa instalacja fotowoltaiczna w systemie on-grid oddaje nadwyżki energii do sieci przesyłowej. Żeby tak się stało, inwerter musi nieco podnieść napięcie powyżej wartości lokalnych. Teoretycznie nie jest to żaden problem, ponieważ sieć elektroenergetyczna posiada 10% marginesu, a więc nasza instalacja powinna obsłużyć napięcie do 253V. Sytuacja robi się niewesoła, jeśli na naszym osiedlu mamy wielu prosumentów i u każdego z nich falownik będzie podbijał napięcie celem jego „wypchnięcia” do sieci. Wówczas może dochodzić do restartowania falownika lub jego wyłączania, co w konsekwencji oznacza brak produkcji. W teorii jest to problem dystrybutora sieci elektroenergetycznej, zaś w praktyce będziemy mieli mniejszą produkcję energii. W przypadku występowania regularnego nadmiarowego wzrostu napięcia temat należy zaadresować do OSD. Częste występowanie tego zjawiska nie tylko może negatywnie wpłynąć na naszą produkcję prądu, ale również narazić niektóre urządzenia elektryczne na przeciążenia i szybsze zużywanie.
Jak minimalizować ryzyko nadmiernego zwiększania napięcia w instalacji fotowoltaicznej?
Jednym ze sposobów może być optymalne zwymiarowanie mocy paneli pod konsumpcję. Warto również dostosować swoje nawyki mieszkaniowe pod zwiększone wykorzystywanie urządzeń elektrycznych w dzień, takich jak AGD lub narzędzia ogrodowe. Pomocne w planowaniu konsumpcji energii mogą być urządzenia wspierane przez aplikacje typu „smart home”, aby maksymalnie wykorzystać autokonsumpcję prądu. Nie należy zakładać, iż problem z podwyższonym napięciem może zostać szybko rozwiązany przez operatora sieci. Nie każdego również stać aby wymienić swój samochód na elektryczny i ładować go w dzień. Wobec powyższego w przypadku pojawiania się tego typu problemów w przyszłości, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się magazyny energii.
Tagi:, fotowoltaika, OZE, wysokie napięcie fotowoltaiki,
Foto: canva.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.