27 grudnia 2024 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która ma wprowadzić znaczące zmiany w systemie rozliczeń prosumentów. Celem tych zmian jest nie tylko zwiększenie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje OZE, ale także zachęcenie większej liczby osób do aktywnego zarządzania energią i autokonsumpcji.
Powrót do średniej miesięcznej ceny energii (RCEm)
Najważniejsza zmiana dotyczy systemu rozliczeń prosumentów, którzy rozpoczęli produkcję energii elektrycznej przed 1 lipca 2024 roku. Powróci mechanizm oparty na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej (RCEm). To rozwiązanie zapewnia stabilność finansową, chroniąc prosumentów przed wahaniami godzinowych cen energii elektrycznej.
Możliwość wyboru rozliczenia godzinowego (RCE)
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników wprowadzono opcję rozliczeń według rynkowej godzinowej ceny energii (RCE). To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, które potrafią dostosować zużycie energii do godzin o niższych stawkach. Aby przejść na ten model, konieczne będzie złożenie stosownego oświadczenia u swojego dostawcy energii.
Większy depozyt prosumencki
Depozyt prosumencki, czyli środki finansowe uzyskane za nadwyżkę energii elektrycznej wprowadzonej do sieci, zostanie zwiększony o 23%. Środki zgromadzone na depozycie będą mogły być wykorzystane na zakup energii w kolejnym miesiącu. Dodatkowo, prosumenci, którzy zdecydują się na przejście na model rozliczeń RCE, otrzymają zwrot do 30% niewykorzystanej wartości energii, co jest znacznym wzrostem w porównaniu do wcześniejszego limitu 20%.
Autokonsumpcja energii – klucz do większych oszczędności
Autokonsumpcja, czyli bezpośrednie wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez własną instalację fotowoltaiczną, jest obecnie jednym z kluczowych elementów strategii oszczędnościowej dla prosumentów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że odpowiednie zarządzanie autokonsumpcją pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału instalacji PV.
Jak zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych jest kluczowy dla osiągnięcia celów neutralności klimatycznej i stabilności energetycznej kraju. Dla obecnych i przyszłych prosumentów nowe zasady oznaczają większą elastyczność, stabilność i możliwość dostosowania modelu rozliczeń do własnych potrzeb.
#OZE #Fotowoltaika #PV
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.