Zamrożenie cen energii to rozwiązanie tymczasowe, które ma swoją datę końca. Co stanie się z cenami za prąd w drugiej połowie roku?
W ubiegłym roku 2023 rząd ustanowił cenę zamrożoną dla gospodarstw domowych na poziomie 693 zł/MWh energii elektrycznej. Maksymalna cena za prąd została również przedłużona na pierwszą połowę roku 2024. Dana stawka obowiązywała jednak do określonego limitu. W pierwszym półroczu bieżącego roku limit ten stanowi 1500 kWh energii elektrycznej, jednak w szczególnych przypadkach jak współdzielenie gospodarstwa z osobą niepełnosprawną lub posiadanie gospodarstwa rolnego upoważniało do ubiegania się o zwiększenie limitu. Ministerstwo zapowiada zmiany -jakie zasady planuje rząd od kolejnego półrocza?
W drugiej połowie kwietnia miała miejsce konferencja prasowa, podczas której Ministra Klimatu i Środowiska udzielała odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania na temat nowego projektu ustawy o bonie energetycznym oraz zmianie niektórych innych ustaw. Nowy projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada, że od 1 lipca 2024 roku ceny nadal będą zamrożone. Dotąd w projekcie nie przedstawiono zbyt wielu szczegółów. Jak podkreślała Paulina Henning-Kloska – „cena maksymalna będzie obowiązywać dla wszystkich gospodarstw domowych i obejmować pełne zużycie energii, bez limitów”. Co więcej projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie bonu energetycznego, który będzie stanowił wsparcie finansowe na zakup energii dla najuboższych obywateli. W projekcie pojawiły się już progi dochodowe dla beneficjentów bonów energetycznych.
Pozostali odbiorcy niespełniający powyższych limitów nie będą uprawnieni do otrzymania bonu.
#energia #energetyka #finanse #prawo #klimat #środowisko #ustawa
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.