Nowe dofinansowanie NFOŚiGW na rozwój systemów ciepłowniczych i chłodniczych – szczegóły programu - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Nowe dofinansowanie NFOŚiGW na rozwój systemów ciepłowniczych i chłodniczych – szczegóły programu

    Paulina Molenda, 09.11.2024 r.

    Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otworzył nabór wniosków na finansowanie projektów efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych w ramach programu FEnIKS. Program ten, obejmujący lata 2021–2027, wspiera modernizację infrastruktury cieplnej w Polsce, w szczególności poprzez rozbudowę oraz unowocześnienie istniejących systemów oraz sieci chłodu.

    OZE  
    Nowe dofinansowanie NFOŚiGW na rozwój systemów ciepłowniczych i chłodniczych – szczegóły programu

    Łączna kwota przeznaczona na ten cel wynosi ponad 1 miliard złotych, a nabór ma charakter konkurencyjny i potrwa do końca stycznia 2025 roku.

     

    Dla kogo jest program?

    O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego, podmioty świadczące usługi publiczne w imieniu samorządów oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Wymaganiem jest realizacja projektów o mocy powyżej 5 MW, które już mają status efektywnego systemu ciepłowniczego lub są w trakcie jego zdobywania. Nabór przewiduje wsparcie zarówno dla nowych odcinków sieci ciepłowniczych, jak i modernizacji istniejących systemów oraz tworzenia magazynów energii.

     

    Struktura i forma wsparcia finansowego

    Program przewiduje różne formy finansowania: dotacje, preferencyjne pożyczki unijne oraz krajowe. Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w wysokości 819 mln zł podzielono na dotacje (401,3 mln zł) oraz finansowanie zwrotne (417,7 mln zł). Dofinansowanie ma pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć, przy czym udział dotacji unijnych wynosi do 49% środków EFRR. Środki krajowe w kwocie 208,5 mln zł będą przeznaczone wyłącznie na finansowanie zwrotne, co zwiększa elastyczność w zakresie planowania i realizacji inwestycji.

     

    Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

    Fundusze umożliwią m.in. likwidację źródeł ciepła opalanych paliwem stałym, budowę oraz modernizację sieci ciepłowniczych, węzłów cieplnych i chłodniczych oraz podłączenia budynków do sieci w celu redukcji niskiej emisji. Możliwe jest również finansowanie rozwoju komór ciepłowniczych, przepompowni wody sieciowej oraz magazynów energii, co pozwoli na zwiększenie efektywności i dostępności nowoczesnych systemów cieplnych w miastach i na obszarach o dużej gęstości zabudowy.

     

    Korzyści płynące z inwestycji w efektywne systemy ciepłownicze

    Dofinansowanie wspiera modernizację lokalnych systemów grzewczych i przyczynia się do poprawy jakości powietrza, a także zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Projekty realizowane w ramach programu są częścią szerszej strategii związanej z transformacją energetyczną Polski, redukcją kosztów ogrzewania oraz ochroną środowiska. Inwestycje w nowoczesne systemy cieplne i chłodnicze wpisują się także w strategię zwiększenia efektywności energetycznej kraju, zgodnie z celami unijnymi oraz krajowymi.

     

    Nabór wniosków – terminy i zasady

    Nabór wniosków o dofinansowanie trwa do 31 stycznia 2025 roku. Projekty będą oceniane pod kątem innowacyjności, możliwości redukcji emisji i poprawy efektywności energetycznej. Wnioski składane są w trybie konkurencyjnym, co oznacza, że liczba przyznanych środków zależy od jakości zgłoszeń i ich potencjalnego wpływu na lokalne i krajowe systemy energetyczne. NFOŚiGW przewiduje wsparcie konsultacyjne dla zainteresowanych podmiotów, aby zwiększyć ich szanse na uzyskanie dofinansowania i sprawne przeprowadzenie inwestycji.

     

    Źródło: gov.pl

    #OZE #Ciepłownictwo #Dofinansowanie

    Udostępnij w mediach społecznościowych:

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga