Wszystkie instalacje prosumencie zgłoszone po 1 kwietnia bieżącego roku, od 1 lipca są rozliczane w systemie net-billing. Ile będzie wynosić stawka?
Fotowoltaika rozliczana jest na zasadzie bilansowania. Prosument nadwyżkę wyprodukowanej energii może odsprzedać lub zachować w magazynach, a w przypadku potrzeby dokupić. O cenach sprzedawanej energii decydował Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), podając wysokość stawki. Od 01.07 bieżącego roku, po trzymiesięcznym okresie przejściowym w życie weszły nowe ustalenia. Prosumenci, którzy nie zgłosili swojej instalacji przed 1 kwietnia, będą rozliczani w systemie net-biling. Co to oznacza?
Net-billing
Nowy mechanizm rozliczeniowy obowiązuje od 1 lipca bieżącego roku, a stawka odkupu energii będzie znana dopiero po 11 lipca. Czym właściwie jest „Net-billing” i jakie zmiany wprowadza?
To rozliczanie opierające także się na systemie bilansowania, jednak na innych warunkach cenowych. Uproszczając, prosumenci wyprodukowaną nadwyżkę energii będą sprzedawać po cenach przeliczonych według określonego logarytmu, a za energię pobraną zapłacą, jak pozostali odbiorcy.
Ile będzie wynosić stawka?
Konkretne informacje na temat ceny odkup energii, pojawią się 11 lipca i będą opublikowane na stronie Operatora Informacji Rynku Energii OIRE (www.pse.pl).
W okresie od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2024 roku nadwyżki energii wyprodukowane w instalacjach fotowoltaicznych, będą wyliczane na podstawie indeksu średniej ceny rynkowej z Rynku Dnia Następnego (RDN) z poprzedniego miesiąca kalendarzowego.
Czy jeszcze się opłaca?
Nowy system rozliczeń nie będzie tak opłacalny, jak ten, który funkcjonował do tej pory. Biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej, to fotowoltakia wciąż gwarantuje oszczędności.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.