Rosnące wymagania stawiane przez politykę klimatyczno-energetyczną motywują do szukania „zielonych rozwiązań” dla swoich domów i firm. Rosnące ceny energii elektrycznej jeszcze bardziej wzmagają i przyśpieszają poszukiwania. Czysta energia to zarówno korzyść ekologiczna, jak i ekonomiczna, dlatego coraz częściej podejmujemy decyzję o instalacji OZE. Kiedy inwestycja jest opłacalna, wówczas z pomocą przychodzą umowy cPPa.
Umowy corporate Power Purchase Agreement (cPPA) zyskują w Polsce coraz większe zainteresowanie. Są to długoletnie umowy zawierane na zakup energii między jej wytwórcą a odbiorcą. Dla odbiorcy podstawową ich zaletą jest stabilność i przewidywalność kosztów zakupu energii oraz niezależność od rynkowych sprzedawców. To pozwala mu cieszyć się spokojem podczas wahających się cen rynkowych, przy jednoczesnym redukowaniu CO2, dzięki zużywaniu energii z OZE. Wytwórca natomiast zyskuje długoletnie i pewne korzyści finansowe, posiadając gwarancję przychodu.
Umowy cPPA występują w dwóch rodzajach, tj. w formie z fizyczną dostawą oraz w formie finansowej (wirtualnej).
Umowy cPPA z fizyczną dostawą
Ten rodzaj umowy opiera się na fizycznej dostawie energii elektrycznej. Prąd, który wygeneruje wytwórca rzeczywiście trafia do jego odbiorcy. Forma ta w zależności od warunków technicznych, w szczególności dzielącej ich odległości występuje w trzech modelach.
Opcja tzw. „za licznikiem” dedykowana jest niewielkim odległościom. Najczęściej instalacja wytwórcy lokalizowana jest w obrębie gospodarstwa odbiorcy. Odbiorca wydzierżawia np. swój dach lub grunt dla wytwórcy, który w całości finansuje inwestycję. Umowa cPPA polega na sprzedaży na rzecz odbiorcy energii z tej instalacji przez jej inwestora.
Kolejny wariant opiera się na budowie linii bezpośredniej pomiędzy instalacją, a odbiorcą. Przeznaczona jest dla przypadku, w którym punkt wytwórczy i odbiorczy znajdują się w pewnej odległości oraz zostają połączone ze sobą linią przesyłową. Wówczas wytwórca sprzedaje energię z OZE odbiorcy i dostarcza ją własną linią, pomijając w tym działaniu sieci publiczne.
Ostatnim jest model wykorzystujący istniejącą sieć operatora. Taka umowa cPPA w odróżnieniu od poprzednich jest umową trójstronną, gdyż pośrednikiem pomiędzy wytwórcą i odbiorcą jest spółka obrotu. Wytwórca sprzedaje energię spółce obrotu, a ta następnie po dodaniu kosztów świadczenia usług bilansowania odsprzedaje ją odbiorcy, który pokrywa również koszty związane z dystrybucją energii.
Finansowa (wirtualna) umowa cPPA
W tym modelu nie zachodzi fizyczna dostawa energii wytworzonej przez danego wytwórcę do odbiorcy. Obie strony ustalają cenę za jednostkę energii, ale kupuje i sprzedaje energię we własnym zakresie, bazując na zawartych umowach z przedsiębiorstwami energetycznymi. Za punkt odniesienia przyjmują rynkowa cenę. Rozliczeniu zgodnie z umową podlega różnica zachodząca pomiędzy ceną ustaloną i zawartą w umowie, a aktualną ceną rynkową. Gdy cena rynkowa jest niższa niż ta w umowie, odbiorca wypłaca wytwórcy różnicę. Gdy jest ona wyższa różnice tę pokrywa wytwórca, wypłacając pieniądze dla odbiorcy.
Umowy cPPA to rozwiązanie, które cieszy się dużym powodzeniem. Liczba zawieranych umów wciąż rośnie, gdyż oferują one dużą stabilność w niepewnych czasach i stanowią sposób na „zazielenienie” swoich obiektów.
#OZE #energetyka #energia #umowa #finanse #ekonomia #cPPA
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.