Branża fotowoltaiczna stale ulepsza swoje rozwiązania tworząc je nie tylko bardziej efektywnymi ale i uniwersalnymi w zastosowaniu. To podejście zapoczątkowało perowskity, zaś one pozwoliły opracować przyklejane ogniwa słoneczne.
Ogniwa słoneczne opracowanych przez Polkę perowskitów zapoczątkowały cechę elastyczności modułów w branży energii słonecznej. Naukowcy Massachusetts Institute of Technology (MIT) poszli o krok dalej tworząc ultracienkie i elastyczne ogniwa drukowane na specjalnej tkaninie. Takie rozwiązanie umożliwia przyklejenie ogniw słonecznych na dowolnie wybranej powierzchni.
Proces produkcji inżynierowie MIT rozpoczynają od pokrycia ogniwa powlekarką szczelinową. To pozwala na zbudowanie warstwy o grubości 3 mikrometrów. Na w ten sposób przygotowanej strukturze osadzana jest elektroda, przy zastosowaniu sitodruku. Ostatecznie uzyskiwany jest drukowany moduł słoneczny o grubości zaledwie około 15 mikrometrów. Technologia bazuje na wyjątkowo wytrzymałym materiale stosowanym do produkcji lin przeznaczonych do wydobywania z głębin zatopionych statków, dzięki czemu ultracienkie ogniwo posiada wysoką odporność na rozerwanie.
Na modułach przeprowadzono badanie na trwałość produktu. Tkanina słoneczna została zwinięta i rozwinięta aż 500 razy. W wyniku eksperymentu określono, że ogniwa wciąż zachowały przeszło 90 proc. swoich pierwotnych zdolności wytwórczych. Rozwiązanie jest imponujące również pod kątem sprawności pracy. Według ekspertów MIT opracowana tkanina potrafi wyprodukować nawet 18 razy więcej energii elektrycznej niż tradycyjne moduły fotowoltaiczne.
Rozwiązanie prezentowane przez MIT jest niezwykle proste w montażu, Nie wymaga dodatkowych komponentów, czy przyrządów, ani profesjonalnej ekipy monterskiej. Ponadto drukowane moduły idealnie nadają się do instalowania na specyficznych powierzchniach, na których nie miałyby szansy zaistnieć konwencjonalne panele, jak np. żagle łodzi, powierzchnie namiotów, czy bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony.
#OZE #fotowoltaika #energiasłoneczna #energia #energetyka #innowacje #technologie
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.