Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada przełomową zmianę w podejściu do przydomowych magazynów energii. Planowana nowelizacja przepisów umożliwi ich właścicielom – także tym, którzy nie są prosumentami – zarabianie na świadczonych usługach elastyczności. To krok, który może znacząco zwiększyć rolę magazynów energii w krajowym systemie elektroenergetycznym.
Do tej pory tylko prosumenci wyposażeni w instalacje PV i magazyny energii mogli zyskać na przechowywaniu nadwyżek energii. Działo się tak dzięki systemowi net-billingu, który pozwala sprzedawać energię po dynamicznych stawkach w korzystnych godzinach. Inni odbiorcy – nawet jeśli posiadali magazyn – nie mogli energii do sieci oddać, a tym bardziej na tym zarabiać.
Resort klimatu zamierza ten stan rzeczy zmienić. Nowe przepisy mają umożliwić wprowadzanie do sieci energii także przez osoby i firmy nieposiadające statusu prosumenta. W praktyce oznacza to, że właściciele przydomowych magazynów będą mogli:
To klasyczny model działania na rynku z dynamiczną taryfą, w którym magazyn energii staje się narzędziem zarówno oszczędności, jak i zarobku.
Ministerstwo zapowiada doprecyzowanie przepisów dotyczących:
Wskazuje przy tym, że rosnąca liczba przydomowych magazynów wymaga dostosowania prawa i systemu wsparcia, tak by obejmował również tych uczestników rynku, którzy nie są właścicielami instalacji PV.
Ministerstwo przypomina, że rozwój domowych magazynów energii to nie tylko korzyść finansowa dla konsumentów, ale również realne wzmocnienie krajowego systemu energetycznego. Magazyny pozwalają wypłaszczać profile zużycia i produkcji energii, co pomaga unikać przeciążeń w sieci w słoneczne dni i ułatwia bilansowanie mocy.
To szczególnie ważne w kontekście rosnącego udziału fotowoltaiki w miksie energetycznym i problemów z redysponowaniem mocy przy braku odbioru energii w godzinach szczytowej generacji.
Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, może zachęcić kolejne gospodarstwa domowe i firmy do inwestycji w magazyny energii – także bez konieczności zakupu paneli PV. To z kolei może uruchomić nową falę rozwoju technologii elastycznego zarządzania energią w Polsce i wesprzeć transformację energetyczną na poziomie lokalnym.
Źródło: Portal Samorządowy, Gram w zielone
#OZE #MagazynyEnergii #NetBilling #TransformacjaEnergetyczna #Energetyka #UstawaEnergetyczna #Prosument #ElastycznośćEnergetyczna #PrawoEnergetyczne #PolskaEnergii
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.