Instalacje fotowoltaiczne stanowią już ok. 63% mocy zainstalowanej OZE i nic nie wskazuje na to, aby zainteresowanie tą formą pozyskiwania energii elektrycznej osłabło. Wręcz przeciwnie – osoby prywatne i firmy dopatrują się w fotowoltaice remedium na rosnące ceny prądu i transformację energetyczną.
Kraków od lat aktywnie działa na rzecz ochrony klimatu, m.in. poprzez zwiększenie udziału OZE w lokalnej gospodarce energetycznej. Na początku 2016 roku Sejmik Województwa Małopolskiego jako pierwszy przyjął tzw. uchwałę antysmogową, zaś od września 2019 w Gminie Miejskiej Kraków obowiązuje całkowity zakaz spalania paliw stałych (węgla, drewna) w kominkach, piecach i kotłach. W 2021 roku odbył się pierwszy Krakowski Panel Klimatyczny, który zaowocował opracowaniem 32 rekomendacji w zakresie sprawiedliwej transformacji energetycznej. W kolejnym roku powołano „Pakt dla klimatu”, którego celem jest zaangażowanie lokalnych przedsiębiorstw, organizacji i instytucji w działania na rzecz neutralności klimatycznej.
Od stycznia do października 2024 powstały 122 043 instalacje fotowoltaiczne, z czego zdecydowaną większość (120 885) stanowiły mikroinstalacje. Dominacja fotowoltaiki na krajowym rynku OZE nie dziwi, zważywszy na fakt, że ceny paneli fotowoltaicznych są coraz niższe, a inwestorzy mogą ubiegać się o dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznych z krajowych i lokalnych programów wsparcia. Ponadto instalacje fotowoltaiczne do 150 kW nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, a sam montaż fotowoltaiki może zająć 1-2 dni. Oczywiście najlepszym argumentem jest fakt, że fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd i zyskać większą niezależność energetyczną. Korzyści finansowe z zainstalowania paneli fotowoltaicznych można odczuć szczególnie przy wysokim zużyciu energii elektrycznej, np. ze względu na sposób ogrzewania (np. pompa ciepła) czy posiadanie samochodu elektrycznego.
Panele fotowoltaiczne montuje się albo na dachu budynku, albo na gruncie na specjalnie przygotowanej konstrukcji. Miejsce montażu nie jest przypadkowe, ponieważ od tego zależy wydajność instalacji. Panele najlepiej zamontować na połaci dachu, która skierowana jest na południe. W razie braku takiej możliwości instalację można wykonać na wschodniej lub zachodniej stronie (dachu lub działki). Należy tak zaplanować miejsce montażu, aby panele nie były zacienione, np. przez wystające elementy dachu, inny budynek czy drzewa. Fotowoltaika zapewnia optymalną wydajność przy kącie nachylenia dachu 30-40 stopni, jednak panele można z powodzeniem zainstalować również na płaskiej połaci.
Koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej do bardzo indywidualna kwestia. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę cenę paneli fotowoltaicznych, cenę falownika i koszt przewodów solarnych. Firma oferująca montaż instalacji fotowoltaicznych w Krakowie ELEKTRO-PARTNER KRAKÓW Karol Niziołek wskazuje również na takie czynniki jak:
Montaż fotowoltaiki można wykonać samodzielnie, o ile posiadamy uprawnienia SEP. W przypadku instalacji o mocy powyżej 1 kW i nie większej niż 3,68 kW konieczne są uprawnienia typu D (dozoru), z kolei przy instalacjach powyżej 3,68 kW wymagane są uprawnienia typu E (eksploatacja). Profesjonalny montaż jest ważny, ponieważ instalacje typu on-grid (zdecydowana większość instalacji w Polsce) wymagają przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, co może zrobić tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Co więcej, montaż wykonany przez osoby z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem daje pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie sprawna, bezpieczna i dopasowana do potrzeb.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.