Dzielenie środków w ramach nowych programów będzie możliwe dzięki rozporządzeniu resortu klimatu, które opublikowane zostało 29. listopada br.
„Programy dofinansowań zostały wprowadzone w znowelizowanej w 2021 roku ustawa o efektywności energetycznej jako alternatywa dla podmiotów zobowiązanych w zakresie rozliczania obowiązku oszczędności energii, o którym mowa w art. 10 ust 1 ustawy” – czytamy na stronie ministerstwa.
Realizować programy bezzwrotnych dofinansowań mogą podmioty zobowiązane lub podmioty przez nie upoważnione. Ich celem będzie współfinansowanie przedsięwzięć związanych z poprawą efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego czyli np. w gospodarstwach domowych.
Na czym mają polegać? Wsparciu będą podlegać przedsięwzięcia dotyczące wymiany urządzeń czy instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wymieniony sprzęt będzie musiał charakteryzować się wyższą klasą efektywności energetycznej. Nowe przedsięwzięcie obejmuje też dofinansowania przyłączeń do sieci ciepłowniczej.
Celem tego pomysły jest – jak podaje resort – „przyspieszenie procesu modernizacji indywidualnych źródeł ciepła, w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w Polsce”. Dalej czytamy, że „należy to uznać za istotne wsparcie dla programu ‘Czyste Powietrze’ i działań mających na celu poprawę jakości powietrza w kraju”.
Ministerstwo poinformowało, że podmioty zobowiązane, które chcą rozpocząć realizację programu w przyszłym roku, muszą opracować regulamin dofinansowań. Jego kopia musi trafić na biurko prezesa URE najpóźniej do 15. grudnia br.
Resort podał punkty, jakie musi zawierać taki regulamin:
1) postanowienia określające grupę odbiorców końcowych;
2) rodzaje przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej;
3) warunki i sposób skorzystania z dofinansowań;
4) ilość energii planowanej do zaoszczędzenia przez odbiorców końcowych korzystających z programu dofinansowania dla danych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej;
5) okres obowiązywania programu dofinansowania i warunki jego zakończenia;
6) wzór umowy z odbiorcą końcowym.
Więcej informacji tutaj: https://www.gov.pl/web/klimat/programy-bezzwrotnych-dofinansowan
#ministerstwo_klimatu_i_środowiska #czyste_powietrze #program #dofinansowanie #2022 #program #ciepła_woda #ogrzewanie
Źródło: gov.pl
Fot.: Flickr.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.