Nowe przepisy dotyczące magazynów energii mogą poważnie zaszkodzić dalszemu rozwojowi rynku prosumenckiego i transformacji energetycznej w Polsce – ostrzega Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Choć resort zgłosił szereg uwag do projektowanych zmian, jego opinie nie zostały uwzględnione przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które odpowiada za przygotowanie nowelizacji.
Propozycje Ministerstwa Rozwoju zakładają m.in., że już magazyny energii o pojemności 20 kWh będą objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Branża alarmuje, że oznacza to poważne utrudnienia dla inwestorów indywidualnych – szczególnie prosumentów. Dodatkowo, projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych wprowadza szereg obostrzeń, takich jak:
Według organizacji branżowych nowe regulacje mogą podnieść koszty inwestycji nawet o 30–60%, co skutecznie zniechęci wielu zainteresowanych do montażu magazynów energii.
Resort klimatu apelował o podniesienie progu pozwolenia na budowę do 50 kWh i wprowadzenie łagodniejszych warunków technicznych. Zaproponował też, by przy magazynach powyżej 20 kWh obowiązywało uzgodnienie z rzeczoznawcą ds. przeciwpożarowych – zamiast automatycznego stosowania najbardziej restrykcyjnych wymogów. Żadne z tych rozwiązań nie zostały jednak zaakceptowane.
W korespondencji z mediami ministerstwo wyraziło obawy, że obecny kształt projektów może znacząco zahamować rozwój prosumenckiego magazynowania energii, szczególnie w zabudowie miejskiej, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a nowe wymogi mogą być trudne do spełnienia.
MKiŚ podkreśla, że lokalne magazynowanie energii jest kluczowe dla rozwoju OZE. Umożliwia ono „odłożenie konsumpcji w czasie” – prosumenci mogą magazynować nadwyżki z instalacji PV i wykorzystywać je wtedy, gdy energia z sieci jest najdroższa. Jest to także istotny element stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznej.
Dlatego resort klimatu wprowadza szereg rozwiązań wspierających rozwój tej technologii:
W ocenie resortu zmiany legislacyjne są niezbędne, by prosumenci mogli realnie zwiększyć autokonsumpcję i ograniczyć zależność od drogiej energii z sieci.
Choć pytania o przyszłość projektu i możliwość uwzględnienia postulatów resortu klimatu zostały wysłane do Ministerstwa Rozwoju, do tej pory nie udzielono odpowiedzi. Przedstawiciele sektora OZE i organizacje branżowe mają nadzieję, że uwagi MKiŚ zostaną wzięte pod uwagę, zanim nowe przepisy wejdą w życie i utrudnią dostęp do kluczowej technologii wspierającej zieloną transformację.
#energetyka #magazynyenergii #prosument #fotowoltaika #OZE #transformacjaenergetyczna #CzystaEnergia #prawoenergetyczne
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.