Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia kluczowych zmian, które zrewolucjonizują systemy ogrzewania w budynkach na jej terytorium. W ramach nowej dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) planowane jest stopniowe eliminowanie ogrzewania paliwami kopalnymi, w tym gazowymi i węglowymi piecami, na rzecz rozwiązań zeroemisyjnych.
Zakaz wdrażania kotłów gazowych w nowych budynkach miałby zacząć obowiązywać między 2028 a 2030 rokiem, a pełne wycofanie pieców gazowych i węglowych przewidziane jest na lata 2035-2040 dla wszystkich budynków poddawanych głębokiej renowacji.
Jednym z pierwszych kroków jest zaprzestanie dofinansowań na montaż nowych kotłów gazowych już od 2025 roku, jeśli będą one jedynym źródłem ogrzewania. Z kolei od 2027 roku, nowo wprowadzona opłata ETS 2 zacznie obciążać użytkowników kotłów gazowych dodatkowymi kosztami związanymi z emisją dwutlenku węgla. Te zmiany mają na celu przyspieszenie przejścia na bardziej zrównoważone i ekologiczne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła, które stają się coraz bardziej opłacalne w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania.
Planowane regulacje wpisują się w dążenie Unii do osiągnięcia neutralności klimatycznej i zdecydowanie zmieniają perspektywy dla gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. Obecne regulacje, które cieszą się wsparciem zarówno rządowym, jak i unijnym, już teraz prowadzą do zwiększenia liczby instalacji ekologicznych systemów grzewczych, a ostateczne przejście na systemy zeroemisyjne ma stanowić odpowiedź na rosnące wyzwania klimatyczne. Równocześnie, Komisja Europejska i państwa członkowskie planują rozbudowę wsparcia finansowego i doradczego dla osób i firm, które będą musiały dostosować swoje nieruchomości do nowych wymagań. Współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń w ramach unijnych programów pomocowych mają umożliwić sprawną transformację energetyczną w kierunku zrównoważonego rozwoju i innowacji w sektorze budownictwa.
Źródło: Business Insider
#OZE #Energetyka #Gaz #Węgiel #UE #KE #Polska
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.