Problem chłodzenia modułów fotowoltaicznych jest jednym z istotniejszych w użytkowaniu paneli. Przypomnijmy, że wraz ze wzrostem temperatury zmniejsza się wydajność ogniw – powyżej 25 stopni Celsjusza sprawność spada o 10%, powyżej 70 stopni – powyżej 15%. Stąd też różne instytuty badawcze na świecie opracowują metody obniżania temperatury.
O jednej z metod chłodzenia – natryskiem wodą przedniej szyby paneli – pisaliśmy w artykule Innowacyjna metoda chłodzenia modułów fotowoltaicznych.
W tej notce chcemy Państwu zaprezentować badania prowadzone przez zespół naukowców z Instytutu Nauki i Technologii Henan w Chinach oraz dwóch uniwersytetów z Egiptu (w Az-Zakazik i Tanta).
Rozwiązanie, które proponuje zespół badawczy to połączenie paneli fotowoltaicznych z chłodnicami termoelektrycznymi, działającymi zgodnie z efektem Peltiera (stąd chłodnice zwane są „pompami ciepła Peltiera”). Zgodnie z definicją efekt ten polega na pochłanianiu energii pod wpływem przepływu prądu elektrycznego przez złącze – w wyniku pochłaniania na jednym złączu, na drugim następuje wydzielanie energii.
Dzięki zastosowanej metodzie, ciepło poprzez złącze odprowadzane jest z paneli fotowoltaicznych. Zaproponowane przez badaczy urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, zaś w procesie kontroli i sterowania wykorzystywane są elementy Sztucznej Inteligencji celem zwiększenia efektywności chłodzenia.
Moduły termoelektryczne są łatwe do montażu, nie posiadają czynnika chemicznego chłodniczego, który mógłby w przypadku awarii uszkodzić moduły fotowoltaiczne. Co najważniejsze – wg przeprowadzonych badań, skutecznie chłodzą panele fotowoltaiczne.
Urządzenia są obecnie na etapie badań i nie są jeszcze dostępne w sprzedaży. Zachęcamy, zwłaszcza środowiska akademickie i badawcze, do zapoznania się materiałem.
Z całą dokumentacją dotyczącą projektu można zapoznać się pod adresem “Modeling of a solar-powered thermoelectric air-conditioning system using a random vector functional link network integrated with jellyfish search algorithm”
#OZE #fotowoltaika #innowacje #technologie
Źródło: sciencedirect.com
Foto: pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.