Australijscy naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney zwrócili uwagę na bardzo interesujący aspekt rozwijającego się dynamicznie rynku fotowoltaiki na całym świecie. Swoje obserwacje zaprezentowali w opracowaniu „Ryzyko związane z zapotrzebowaniem na aluminium terawatowej fotowoltaiki przy zerowej emisji netto do 2050 r.” opublikowanym 20 stycznia br. na portalu „Nature Sustainability”.
Badacze wyszli z założenia, że zgodnie z deklaracjami wszystkich państw świata, dążyć będziemy poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych do obniżenia do roku 2050 temperatury na świecie co najmniej o 2°C.
Związane to jest z przejściem na odnawialne źródła energii, w tym najdynamiczniej rozwijającą się fotowoltaikę. Zgodnie z szacunkami naukowców, aby osiągnąć wyżej zakładane cele, w roku 2050 na świecie potrzebne będzie ponad 60 TW zainstalowanej fotowoltaiki i musimy produkować rocznie około 4,5 TW dodatkowej mocy rocznie.
I tu zaczynają się problemy, gdyż wg badaczy, aby wyprodukować panele fotowoltaiczne o takich mocach koniecznym będzie wyprodukowanie do roku 2050 około 486 Megaton aluminium! Aktualnie przy produkcji jednej tony aluminium wytwarzanych jest 14,5 tony CO2.
Proste przeliczenie pozwala stwierdzić, że przejście na czystą energię słoneczną przy stosowanych obecnie technologiach produkcji aluminium nie tylko nie zredukuje ilości gazów cieplarnianych, ale może zwiększyć ich ilość, powodując raczej wzrost temperatury, a nie jej obniżenie.
Naukowcy przeprowadzili setki badań, obliczeń i eksperymentów, tworząc różne modele, w których zakładali różne warunki produkcji aluminium i wielkości emisji. Po szeregu badań stwierdzono, że praktycznie jedynym, najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie emisji w trakcie produkcji aluminium jest wykorzystanie aluminium pochodzącego z recyclingu. Wg ich analiz, produkcja aluminium z recyclingu wymaga tylko około 5% energii koniecznej w procesie produkcji pierwotnej, przy czym wytwarzanych jest wówczas tylko około 3 do 5% gazów cieplarnianych które powstają w produkcji pierwotnej. Zakładając różne znane technologie produkcji pierwotnej, tak niskich wyników po prostu nie da się uzyskać.
Tym samym, zdaniem naukowców, w celu zapewnienia dynamicznego rozwoju fotowoltaiki, która ma być środkiem do zmniejszania się temperatury na świecie, należy dekarbonizować energetykę oraz inwestować w przetwórstwo recyclingowanego aluminium, w tym pochodzącego z zużytych paneli fotowoltaicznych. Obecnie innego sposobu na niską emisję nie ma.
#OZE #fotowoltaika #klimat
Źródło: Nature Sustainability
Foto: pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.