Optymalizacja rozwoju infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych jest celem zawartego porozumienia między Urzędem Dozoru Technicznego z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego.
List intencyjny 12 stycznia podpisali prezesi Andrzej Ziółkowski (UDT) i Jakub Faryś (PZPM). Teraz obie organizacje wspólnie przystąpią do współpracy i uzyskania efektu synergii w zakresie rozwoju i utrzymania sieci infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych.
– Naszym wspólnym celem jest kreowanie rozwoju elektromobilności w Polsce w sposób harmonijny i zrównoważony – zaznaczył Ziółkowski i dodał, że „przed nami wiele wyzwań”.
– Rośnie popyt na samochody elektryczne, tym samym wprost proporcjonalnie rozwija się infrastruktura ładowania EV. Polski dozór techniczny powinien wspierać rozwój elektromobilności w naszym kraju, tak aby nie wpływać na ten proces w sposób spowalniający, ale zapewnić jego bezpieczny i odpowiedzialny przebieg – podkreślił szef UDT.
– Dla branży motoryzacyjnej, która wypełniając ambitne cele środowiskowe przechodzi na napędy alternatywne, dostępność i powszechność infrastruktury ładowania są absolutnym priorytetem – zaznaczył z kolei Faryś. Tłumaczył, że bez sieci punktów ładowania „niskoemisyjna motoryzacja nie odniesie sukcesu i tym samym nie przyczyni się do obniżania poziomu szkodliwych emisji w oczekiwanym stopniu”
– Wierzę, że dzięki współpracy z Urzędem Dozoru Technicznego i zintensyfikowaniu działań cele emisyjne wyznaczone sektorowi motoryzacyjnemu zostaną spełnione – podkreślił prezes PZPM.
W ramach współpracy obie strony zajmą się zdaniami mającymi na celu upowszechnianie i niezawodne funkcjonowanie stacji ładowania oraz punktów ładowania.
Porozumienie obejmuje też szerszy dialog pomiędzy Urzędem Dozoru Technicznego a przedstawicielami branży motoryzacyjnej, a dokładniej producentami i dystrybutorami zrzeszonymi w PZPM. Duży nacisk zostanie położony również na optymalizację funkcjonowania Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych.
„Współpraca UDT i PZPM obejmie ponadto działania w zakresie wzajemnego przekazywania informacji o bezpiecznych sposobach korzystania z ładowarek – w sposób spełniający wymagania techniczne określone przez producentów pojazdów oraz o przebiegu procedur odbiorowych stacji ładowania, analizę przyczyn i skutków uszkodzeń infrastruktury, czy też rozpowszechniania nowych rozwiązań technologicznych w segmencie elektromobilności” – czytamy w komunikacie na stronie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
#pzpm #utd #współpraca #elektromobilność #stacje_ ładowania #punkty_ładowania
Źródło: pzpm
Fot.: pzpm
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.