Innowacyjny model Spółdzielni Energetycznych ma szansę odmienić lokalny rynek OZE - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Innowacyjny model Spółdzielni Energetycznych ma szansę odmienić lokalny rynek OZE

    Informacja prasowa, 02.07.2025 r.

    Polenergia Fotowoltaika, DOEKO Group oraz Lokalne Spółdzielnie Energetyczne podpisały list intencyjny, który otwiera drogę do strategicznej współpracy w zakresie rozwoju i wdrażania Spółdzielni Energetycznych w całej Polsce. Celem inicjatywy jest stworzenie kompleksowego modelu partnerstwa, który wesprze lokalne społeczności w sięganiu po czystą energię na korzystnych warunkach.

    OZE  
    Polenergia Fotowoltaika

    Lokalne Spółdzielnie Energetyczne to forma współpracy, w której mieszkańcy, samorządy  i firmy wytwarzają, konsumują i zarządzają energią odnawialną na własnych zasadach. Uczestnictwo w spółdzielni pozwala:

    • znacząco obniżyć rachunki za prąd (nawet o kilkadziesiąt procent),
    • zwiększyć niezależność od zewnętrznych dostawców,
    • reinwestować oszczędności w lokalne potrzeby,
    • budować bezpieczeństwo energetyczne regionu.

    Polenergia

    Energia produkowana lokalnie z odnawialnych źródeł trafia bezpośrednio do okolicznych domów, firm i instytucji, a jej nadwyżki mogą być magazynowane lub odsprzedawane. To nie tylko sposób na realne oszczędności, ale również szansa na rozwój lokalnych społeczności i ochronę środowiska.

     

    Spółdzielnia energetyczna w praktyce

    Krajowa Izba Gospodarcza Społeczności Energetycznych poddała analizie przeciętne gospodarstwo domowe, w którym zużycie energii elektrycznej wynosi 3 000 kWh. Na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 3,6 kWp. Obecnie roczne koszty energii wynoszą 2 259 złotych. W przypadku przystąpienia do Lokalnej Spółdzielni Energetycznej, kwota ta mogłaby zostać zmniejszona do 1 157 złotych rocznie.

    Polenergia

    Polenergia

    *przykład na podstawie informacji dostarczonych przez Krajową Izbę Gospodarczą Społeczności Energetycznych

     

    Spore oszczędności widać również na przykładzie przedsiębiorstwa składającego się z 4 zakładów produkcyjnych znajdujących się na terenie sąsiadujących gmin. W każdej lokalizacji znajduje się instalacja fotowoltaiczna o mocy 150 kWp, używana na własne potrzeby. Roczne zużycie energii zakładów wynosi 465 MWh. Przedsiębiorstwa za energię elektryczną w skali 12 miesięcy płacą w sumie 265 600 złotych. W przypadku Lokalnej Spółdzielni Energetycznej ta kwota zmniejszyłaby się do 145 200 złotych.

    Polenergia

    Polenergia

    *przykład na podstawie informacji dostarczonych przez Krajową Izbę Gospodarczą Społeczności Energetycznych

     

    Synergia technologii, doświadczenia i społecznego zaangażowania

    Wspólne przedsięwzięcie Polenergii Fotowoltaika, DOEKO Group i LSE ma na celu upowszechnienie modelu Spółdzielni Energetycznych jako skutecznego narzędzia rozwoju energetyki obywatelskiej.

    Dla nas transformacja energetyczna to nie tylko megawaty i technologie, ale przede wszystkim konkretne korzyści dla ludzi i wspólnot. Jako jeden z największych dostawców instalacji OZE i magazynów energii w Polsce, z ogólnopolskim serwisem i doświadczeniem zdobytym w tysiącach realizacji, chcemy wspierać model, który daje realną sprawczość lokalnym społecznościom. Spółdzielnie energetyczne to przykład na to, że energia może być zarządzana wspólnie – z myślą o mieszkańcach, gminach i lokalnym biznesie. Wierzymy, że tylko partnerskie podejście pozwoli zbudować trwałą i odporną energetykę obywatelską mówi Przemysław Brzywcy, Prezes Zarządu Polenergia Fotowoltaika S.A.

    Transformacja energetyczna może dokonywać się oddolnie – tam, gdzie ludzie współpracują na rzecz wspólnego dobra, korzystając z czystej energii na preferencyjnych warunkach. Ten model to nie tylko tańsza energia dla uczestników, ale też impuls do lokalnych inwestycji i nowych miejsc pracy w sektorze OZE.

    Ta inicjatywa to dowód na to, że działając wspólnie możemy osiągnąć więcej” – komentuje Szymon Kozak, Prezes Zarządu LSE Sp. z o.o. – „Łączymy kompetencje, by spółdzielnie energetyczne stały się katalizatorem pozytywnych zmian na rynku energii. Dzięki temu mieszkańcy zyskują realne oszczędności i bezpieczeństwo energetyczne, samorządy – nowe możliwości rozwoju, a wszyscy razem przyczyniamy się do ochrony klimatu poprzez zwiększenie udziału OZE.” – dodaje Kozak.

    Widzimy ogromny potencjał w modelu spółdzielni energetycznych – to realne wsparcie dla gmin i mieszkańców w procesie transformacji energetycznej. Cieszymy się, że razem z LSE Sp. z o.o. i Polenergią Fotowoltaika możemy budować nową jakość na rynku OZE” – podkreśla Krzysztof Sajdutka, Wiceprezes Zarządu DOEKO GROUP Sp. z o.o.

     

    Fundament długofalowej współpracy

    Podpisany list intencyjny stanowi punkt wyjścia do długofalowej współpracy trzech podmiotów, których know-how wzajemnie się uzupełnia. Polenergia Fotowoltaika wnosi doświadczenie w realizacji projektów OZE i serwisowaniu oraz dostarczaniu czystej energii. DOEKO Group specjalizuje się w tworzeniu i organizowaniu struktur spółdzielczych, a Lokalne Spółdzielnie Energetyczne zajmują się ich operacyjnym prowadzeniem i rozwojem.

    Połączenie sił jednego z największych w Polsce instalatorów fotowoltaiki i magazynów energii, doświadczonego organizatora projektów OZE oraz eksperta w zarządzaniu spółdzielniami energetycznymi to krok w kierunku zrównoważonej i społecznie zaangażowanej energetyki przyszłości. Wszystko po to, by zielona energia stała się dostępna dla lokalnych społeczności na niespotykaną dotąd skalę.

     

    #OZE #Polenergia

    Udostępnij w mediach społecznościowych:

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga