Branża fotowoltaiczna opanowała rynek w błyskawicznym tempie, a widok dachów „wzbogaconych” o moduły fotowoltaiczne stał się codziennością. Intensywny rozwój technologii wiąże się jednak z powstaniem ogromnej ilości odpadów po eksploatacji urządzeń.
Jedną z obiecujących koncepcji na ograniczenie odpadów pochodzących z instalacji fotowoltaicznych, jest wydłużenie ich cyklu życia. Sposobem na uzyskanie tego jest naprawa uszkodzonych elementów systemu. Nie wszystkie komponenty, jednak posiadają taką możliwość. Do tej pory wśród nich znajdowało się również pęknięte szkło modułów fotowoltaicznych. Holenderscy naukowcy postanowili przeprowadzić próbę naprawy pękniętego szkła panelu fotowoltaicznego, przy wykorzystaniu niemieckiej techniki.
Do badań naukowców z Uniwersytetu w holenderskim Utrechcie posłużył moduł bifacjalny o uszkodzonym szkle. Wykorzystana metoda opierała się na technice służącej do naprawiania wżerów na krawędziach przednich szyb w sektorze motoryzacyjnym. Metoda ta została opracowana przez niemiecką firmę Novus Automotive.
Eksperyment rozpoczynał się od określenia skali powstałego uszkodzenia szkła modułu fotowoltaicznego. W kolejnym kroku naukowcy poddawali panel schłodzeniu lub ogrzaniu, w zależności od wymagań uszkodzenia. Proces ten odbywał się w przedziale pomiędzy 5 a 29 stopni C. Następnie pęknięte szkło było dokładnie czyszczone, a pęknięcie uzupełniane niewielkich rozmiarów kroplami naprawczej żywicy w płytkich szczelinach, zaś w głębszych szczelinach wypełniane przez żywicę wgłębną. Ostatnim etapem było umieszczenie modułu pod źródłem promieniowania UV, aż do czasu całkowitego wyschnięcia wypełnienia.
Po prawidłowym przeprowadzeniu procesu naukowcy badali jakość naprawy modułów. W celu szerszej analizy porównano wydajność 30 sztuk uszkodzonych i następnie naprawionych modułów fotowoltaicznych oraz nieuszkodzonych. W eksperymencie wykorzystano panele marki DMEGC o mocy 290 Wp. Badania wykazały, że na każdym etapie przeprowadzonego procesu naprawy poddane naprawie moduły fotowoltaiczne działały w sposób prawidłowy. Ponadto przeprowadzono testy wilgotnego powietrza, w ramach których nie odnotowano śladu wnikania wody pod warstwę szkła.
#OZE #fotowoltaika #energia #energetyka #klimat #środowisko
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.