Katowickie MPGK ogłosiło przetarg na budowę elektrowni słonecznej. Ma powstać na nieczynnym i zrekultywowanym składowisku odpadów.
Planowana moc instalacji to 1MW. Pochodzić będzie z 2160 paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na obszarze 17500 m2. Produkowana energia elektryczna będzie wykorzystywana na potrzeby własne przez leżący w sąsiedztwie Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów i zapewni część potrzebnego mu do działania prądu.
„Projekt, który planujemy zrealizować, wpisuje się w temat zarówno ekologii, jak i ekonomii. Rezygnacja z zasilania paliwami kopalnymi na rzecz energii słonecznej jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska, a także przyniesie oszczędności. Chcemy podążać tą ścieżką i wykorzystywać najnowsze metody, które wspomogą nas w naszej działalności. Jeśli wszystko przebiegnie pozytywnie i sprawdzą się nasze założenia ekonomiczne dla tej inwestycji, to zamierzamy w latach 2024-2028 zrealizować kolejne etapy o podobnej mocy elektrycznej” – mówi Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych MPGK Katowice.
Inwestycja jest kolejnym przedsięwzięciem, które zmienia tradycyjne, przemysłowe oblicze miasta na bardziej „zielone”.
„W Katowicach realizujemy szereg działań na rzecz ekologii, od działań skupionych wokół walki o czyste powietrze, przez działania związane z adaptacją do zmian klimatu po edukację w tym zakresie. Kolejnym działaniem będzie pierwsza miejska farma fotowoltaiczna. Do tej pory na miejskich budynkach montowaliśmy zdecydowanie mniejsze instalacje. Oprócz troski o ekologię, mamy tutaj też walor ekonomiczny, bo będziemy przeznaczać mniej środków na energię. Ponadto inwestycja pozwoli nam zagospodarować teren, który dotychczas nie mógł być wykorzystany” – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Decyzja Katowic to kolejny przykład na to, że nieczynne wysypisko nie musi leżeć odłogiem. Choć przepisy nie pozwalają stawiać na nim żadnych budowli przez 50 lat od zamknięcia, to można lokować tam instalacje fotowoltaiczne, które nie są obiektem budowlanym. W taki sposób te tereny wykorzystują państwa zachodnie, a w Polsce farmy fotowoltaiczne na byłych składowiskach powstały w Ustroniu Morskim i Krośnie.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.