Technologia wodorowa jest uważana za przyszłość sektora energetycznego. Z tego powodu prace badawcze nad paliwem stały się niezwykle popularne. Takie badania przeprowadził m.in. niemiecki Instytut Technologii w Karlsruhe, którego naukowcy pracują nad opracowaniem fotoreaktora.
Rozwiązanie tworzone przez KIT to panel wodorowy, który zasilany jest energią słoneczną. Fotoreaktor ma za zadanie produkować paliwo wodorowe, dzięki wykorzystaniu zjawiska fotokatalizy rozszczepiającej wodę. Jak informuje, jeden z naukowców z Instytutu Inżynierii Mikroprocesowej, Paul Kant, istnieją rozmaite fotokatalizatory, które mogą być wykorzystane m.in. do rozdzielania wody na teln oraz wodór, czy też produkcji z wody oraz dwutlenku węgla neutralnych klimatycznie paliw. Zastosowany w panelowych fotoreaktorach system naśladuje fotosyntezę, bazując na powodującym elektrolizę fotokatalizatorze.
Jak twierdzą naukowcy – „ Metoda projektowania i konstrukcja podstawowa mają zastosowanie do każdego płynnego, gazowego lub heterogenicznego wielofazowego układu fotokatalitycznego zbierającego światło słoneczne”. W celu zagwarantowania jednak kompatybilności zastosowana technika produkcji oraz opracowany fotoreaktor zademonstrowano eksperymentalnie, przy wykorzystaniu sprawdzonego i powszechnie dostępnego na rynku systemu fotokatalitycznym, bazującym na tris(szczawiano)żelazianie(III) potasu.
Co istotne, naukowcy podkreślają, że prezentowany system stanowi wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie, co definiuje jego niski koszt produkcji. Opracowany reaktor złożony jest z zaledwie trzech polimerowych części, których koszt to około 9,4 USD/m2. Ponadto przy zastosowaniu energii słonecznej z fotowoltaiki do produkcji wodoru system staje się jeszcze bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Niskie koszty to zdecydowanie ogromna zaleta rozwiązania, jednak nie bez znaczenia jest również innowacyjność technologii, która daje szansę na wykorzystywanie zielonego wodoru każdemu, a tym samym przyczynić się do znacznej poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju zeroemisyjnego transportu.
#OZE #wodór #energia #energetyka #klimat #środowisko #technologia
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.