Jedyna elektrownia jądrowa w Iranie, po awaryjnym wyłączeniu dwa tygodnie temu ponownie wróciła do sieci, podała państwowa telewizja.
Wg oświadczenia Mostafę Rajabiego Mashahdi, rzecznika krajowego ministerstwa energetyki, elektrownia w Bushehr „przywróciła energię produkcyjną” po zakończeniu niezbędnych prac konserwacyjnych. Mashahdi nie wyjaśnił, ale w zeszłym tygodniu irański departament nuklearny powiedział, że inżynierowie pracowali nad naprawą uszkodzonego generatora elektrowni.
Władze na początku tego roku ostrzegały przed możliwym zamknięciem Bushehra z powodu sankcji USA zabraniających Iranowi zaopatrzenia w sprzęt do naprawy. Bushehr jest zasilany przez uran produkowany w Rosji, a nie w Iranie i jest monitorowany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej ONZ.
Tymczasem w telewizyjnym programie z Natanz, irańskiego zakładu wzbogacania uranu (AP) pokazano trzy wersje wirówek wyprodukowanych w kraju.
Na tą wiadomość szybko zareagowały największe kraje na świecie.
Wielka Brytania, Francja i Niemcy wyraziły we wtorek „poważne zaniepokojenie” decyzją Iranu o rozpoczęciu produkcji metalicznego uranu. To kolejne naruszenie przez Teheran umowy nuklearnej z 2015 roku.
„Iran nie ma wiarygodnej cywilnej potrzeby badań i rozwoju uranu metalicznego oraz produkcji, która jest kluczowym krokiem w rozwoju broni jądrowej” – stwierdziły trzy europejskie kraje we wspólnym oświadczeniu, wydanym przez brytyjskie MSZ.
Z kolei Stany Zjednoczone nazwały decyzję Iranu „niefortunnym krokiem wstecz”. Waszyngton oświadczył jednak, że okno dla dyplomacji jest nadal otwarte po to, aby umożliwić powrót do umowy nuklearnej z 2015 roku.
„Zdecydowanie wzywamy Iran do bezzwłocznego zaprzestania wszelkich działań, naruszających umowę nuklearną i powrotu do negocjacji w Wiedniu w celu doprowadzenia do ich szybkiego zakończenia” – dodano.
W 2020 roku Iran wyprodukował 326 431 GWh energii, z czego elektrownia jądrowa wyprodukowała ok. 1,6 proc. energii elektrycznej.
W 2021 roku Iran ma cel wyprodukować 5% energii z OZE. Natomiast w 2030 roku planuje zwiększyć udział z produkcji energii z OZE do 16 proc. Głównym źródłem produkcji energii OZE będzie energia słoneczna.
Planując budowę energetyki w Polsce warto brać pod uwagę na źródła dostawy paliwa. Wybudujemy elektrownie jądrowe. Jak zagwarantować Polsce stałą bezpieczną dostawę tego paliwa?
W rejonie Turowa jest wiele kopalń na terenie Niemiec i Czech. A jedynie Polska kopalnia w Turowie ma poważne problemy.
Nasuwa się pytanie: Czy bierzemy to pod uwagę planując tak poważne inwestycje?
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.