„Jak urządzenie ze stali może być ekologiczne?” – te słowa to częsty zarzut przeciwników energetyki wiatrowej. Czy rozwiązaniem tego sporu będzie zastąpienie stalowej konstrukcji drewnianą?
Od niedawna na obszarze południowej Szwecji, w miejscowości Skara funkcjonuje turbina wiatrowa wykonana z drewna. Wieża ma 105 metrów wysokości, a na jej szczycie zlokalizowano generator o mocy 2 MW. Urządzenie jest w stanie zasilić około 400 pobliskich gospodarstw domowych. Rozwiązanie to jest dziełem szwedzkiego przedsiębiorstwa Modvion.
Z zewnątrz różnice pomiędzy stalową i drewniana konstrukcją wieży wiatrowej są nieznaczne. Wewnętrze zaś tworzą 144 warstwy fornitu świerkowego, które zostały spracowanie i sklejone, a następnie uformowane w cylindry. Wieża składa się z 28 modułów ułożonych jeden na drugim, połączonych w 7 sekcji przy pomocy stalowych łączników.
Jak informuje David Olivegren, współzałożyciel przedsiębiorstwa Modvion – „ Drewno jest lżejsze niż, stal dlatego możemy budować wyższe turbiny przy użyciu mniejszej ilości materiału”.
Zdaniem firmy znaczącą zaletą drewnianej konstrukcji ma być także łatwiejszy transport niż w przypadku wieży wykonanej ze stali. Z tą teorią nie zgadza się jednak dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju firmy Siemens Gamesa, Maximilian Schnippering, który twierdzi, że konstrukcja drewniana, z uwagi na większa ilość elementów będzie wymagała zwiększenia ilości pojazdów przewozowych, pracowników oraz czasu na złożenie instalacji. Inne stanowisko zajmuje z kolei dyrektor ds. technologii w firmie Vestas, Jan Hagen – „ To, co uważam za interesujące, to połączenie ekonomicznie opłacalnego rozwiązania z rozwiązaniem zrównoważonym”.
Drewniana konstrukcja turbiny wiatrowej to zdecydowanie bardziej ekologicznie rozwiązanie pod kątem wykorzystania materiału niż stal. Dzięki zastosowaniu drewna instalacja ta będzie wolna od śladu węglowego. Produkcja stali wymaka wykorzystania paliw kopalnych, co znacząco wpływa na wysoki poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto transport mniejszych elementów nie stwarza tak dużego zagrożenia jak przewóz ogromnych, stalowych elementów wiatraków, czego przykładem jest zawalenie wiaduktu w województwie zachodniopomorskim.
#OZE #środowisko #klimat #energia #energetyka #emisja
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.