W energetyce wiatrowej kryje się ogromny potencjał, który w obliczu koniecznej do przeprowadzenia transformacji energetycznej jest z przyjemnością wykorzystywany przez dużych inwestorów. Obecnie trwają prace nad możliwością rozwoju nawet największego projektu morskiej farmy wiatrowej.
Dogger Bank to największa na świecie morska elektrownia wiatrowa. Projekt zlokalizowano w brytyjskim obszarze Morza Północnego, dzięki współpracy przedsiębiorstwa Equinor, SSE Renewables oraz Vargroon, a realizacja inwestycji odbywała się w podziale na trzy etapy (A – C).
Obecnie spółki Equinor i SSE Renewables prowadzą analizę w celu określenia powodzenia realizacji kolejnego, czwartego etapu (D).
Potencjalne poszerzenie inwestycji zakłada rozbudowę po wschodniej stronie elektrowni. Jak twierdzi wiceprezes Dogger Bank w Equinor, Halfdan Brustad, takie działanie umożliwiłoby na znacznie efektywniejsze, bo dwukrotnie większe wykorzystanie danego obszaru – „Optymalizacja obszaru dzierżawy Dogger Bank C z dodatkową fazą, Dogger Bank D, jest zgodna ze strategią firmy Equinor, polegającą na dalszym rozwoju projektów morskich elektrowni wiatrowych w takich klastrach jak Morze Północne.”
Do realizacji kolejnego etapu Dogger Bank niezbędne jest uzyskanie nowego pozwolenia na budowę. Spółki badające możliwości rozbudowy projektu mają zamiar pod koniec przyszłego miesiąca przedstawić we wstępnym raporcie zakres prac koniecznych do wykonania. To pozwoli poznać możliwości wdrożenia najnowszej na rynku technologii zwiększającej moc elektrowni o 1,32 GW, czyli do 3,6 GW, a także umożliwiającej produkcję zielonego wodoru. Pierwszy etap (A) Dogger Bank jest w trakcie realizacji, a planowane uruchomienie przypada jeszcze w 2023 roku.
#OZE #środowisko #klimat #wiatrak #energia #energetyka
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.