Od kilku lat fotowoltaika podbija świat, a rozwój technologiczny w tym sektorze jest niebywale dynamiczny. To sprawiło, że coraz popularniejsza staje się fotowoltaika zintegrowana z budynkiem (BIPV). Jednym z głównym jej elementów są dachówki solarne, które z czasem mogą wyprzeć tradycyjne instalacje paneli PV na dachach. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Podstawowa różnica polega na tym, że tradycyjne instalacje PV montowane są na istniejących dachach, a nowe rozwiązanie to dachówki z ogniwami, które same w sobie stanowią pokrycie dachu. Takie rozwiązanie stosowane jest w przypadku nowych budynków, albo w przypadku wymiany całego pokrycia. Każda płytka jest połączona kablami z listwą rozdzielczą.
Dachówki solarne coraz popularniejsze
Dachy solarne zyskują dopiero na popularności, ale prognozy wydają się bardzo optymistyczne. Do 2016 roku zainteresowanie energią słoneczną zintegrowaną z dachem było niewielkie. Większość ludzi z branży fotowoltaicznej uważała fotowoltaikę zintegrowaną z budynkiem (BIPV) za niszowy rynek atrakcyjny dla tych, którzy są gotowi zapłacić marżę za droższy i często mniej wydajny system.
Z danych 360 Research Reports wynika, że wzrost Rynku Zintegrowanej Fotowoltaiki Budynkowej (BIPV) ulegnie znacznej zmianie w stosunku do roku poprzedniego. „W ciągu najbliższych pięciu lat Rynek Zintegrowanej Fotowoltaiki Budowlanej (BIPV) odnotuje wzrost pod względem przychodów. W tym badaniu rok 2020 uznano za bazowy, a 2021–2026 za okres prognozy w celu oszacowania wielkości rynku dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem” – ujawnia dane raportu portal marketwatch.com.
Już podczas badań wykonanych w 2015 roku wynikało, że popularność dachówek solarnych będzie sukcesywnie wzrastać.
Początkowo dachówki znajdowały głównie zastosowanie w budynkach korporacyjnych, ubiegających się o certyfikaty związane ze zrównoważonym rozwojem. Jednak obecnie coraz częściej są instalowane również, w domach o wysokim standardzie, których celem jest obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej.
W przypadku montażu fotowoltaiki w postaci płytek dachowych zaleca się wybieranie tych leżących obok siebie, a nie zachodzących na siebie, żeby nie ograniczać dostępu do promieni słonecznych. Należy też pamiętać o ich konserwacji i czyszczeniu.
Zalety dachówek solarnych
– Są bardziej atrakcyjne wizualnie od tradycyjnych paneli, ponieważ stanowią część pokrycia dachowego. Dodatkowo niektórzy producenci oferują dachówki solarne, które wyglądają jak te tradycyjne np. ceramiczne.
– Stanowią dobrą opcję dla renowacji budynków w ramach konserwacji (oczywiście przy uzyskaniu wszelkiego rodzaju potrzebnych pozwoleń, m.in. konserwatora zabytków).
– montując nowy dach zaoszczędza się na tradycyjnych dachówkach i na stelażu, którego nie trzeba montować, tak jak w przypadku paneli PV.
Wady dachówek solarnych
– Są nowością na rynku i dlatego są jeszcze droższe niż tradycyjne panele PV.
– Wciąż liczba producentów solarnych dachówek jest mniejsza niż tych oferujących panele PV.
– W przeciwieństwie do paneli słonecznych, nie można ich montować pod innymi kątami niż oryginalna konstrukcja dachu. Dlatego też ciężko jest uzyskać optymalną efektywność. Aby zoptymalizować wydajność wychwytywania energii słonecznej, pochyły dach powinien być skierowany na południe i mieć minimalne nachylenie między 30 a 40 stopni.
Źródła: archdaily.com, tejasborja.com, solarpowerworldonline.com, marketwatch.com, flexsolsolutions.com
Fot.: publicdomainpictures.net/pixbay.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.