Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada konkretną pomoc dla osób, które padły ofiarą nieuczciwych wykonawców w programie „Czyste Powietrze”. Prezes Funduszu, Dorota Zawadzka-Stępniak, poinformowała, że już wkrótce zostanie przedstawiony pakiet rozwiązań dla poszkodowanych, a działania windykacyjne wobec nich zostaną zawieszone.
NFOŚiGW wraz z przedstawicielami kilku resortów – klimatu, funduszy, sprawiedliwości oraz Prokuraturą Krajową – pracuje nad systemowym wsparciem dla osób, które straciły środki lub zostały oszukane przy realizacji termomodernizacji w ramach „Czystego Powietrza”.
– Chodzi o osoby, które znalazły się w dramatycznej sytuacji z powodu nierzetelnych wykonawców i którym dziś grozi konieczność zwracania dotacji – powiedziała prezes Zawadzka-Stępniak.
Według Funduszu, blisko 270 zgłoszeń dotyczących takich przypadków zostało już skierowanych do organów ścigania.
Wiceprezes Funduszu Robert Gajda zaznaczył, że potrzebne będą zmiany legislacyjne, aby skutecznie wesprzeć poszkodowanych. Prawdopodobnie pojawią się one w ramach jednego z nadchodzących projektów deregulacyjnych. Fundusz zachęca wszystkich pokrzywdzonych do zgłaszania swoich spraw do prokuratury i policji.
Pomimo uruchomienia nowej odsłony programu w marcu 2025 roku, liczba składanych wniosków jest niższa niż w poprzednich edycjach. Według danych z 10 lipca złożono około 14 tys. kompletnych wniosków na łączną kwotę 803 mln zł. Dodatkowo, około 16 tys. wniosków oczekuje na uzupełnienie – najczęściej o audyt energetyczny, który stał się obowiązkowym elementem nowej wersji programu.
W odpowiedzi na potrzeby osób mniej zamożnych i seniorów wprowadzono nowy mechanizm operatorów. Obecnie około 30% wniosków składanych w programie powstaje przy udziale operatorów, którzy wspierają beneficjentów w całym procesie termomodernizacji – od planowania, przez realizację, aż po rozliczenie inwestycji.
Z 1388 gmin, które zgłosiły się do programu operatorskiego, 1214 podpisało już porozumienia z WFOŚiGW. Termin zgłaszania się do programu został przedłużony do końca 2025 roku.
W połowie lipca rusza także nabór uzupełniający na dotacje do kotłów gazowych, które zostały zamontowane między majem a końcem grudnia 2024 r. Na ten cel przeznaczono 70 mln zł.
Z kolei dla inwestycji kwalifikujących się do najwyższego poziomu wsparcia oraz prefinansowania, udział operatora jest obowiązkowy. W pozostałych przypadkach – opcjonalny, ale Fundusz zachęca do korzystania z ich pomocy.
#czystepowietrze #dotacje #termomodernizacja #energooszczędność #pomocpubliczna #domenergooszczędny #NFOŚiGW #wsparciefinansowe #zielonaenergia
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.