Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ), w programie „Czyste Powietrze” wykryto około 6 tysięcy wniosków z potencjalnymi nieprawidłowościami, co stanowi niewielki odsetek z ponad miliona złożonych. Problemy te wynikają głównie z działań nieuczciwych wykonawców, takich jak fałszowanie dokumentów czy zawyżanie kosztów. NFOŚiGW przygotowuje zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.
Program został wstrzymany na czas reformy, która ma na celu uszczelnienie systemu i wprowadzenie mechanizmów ochronnych dla beneficjentów. Planowane wznowienie przyjmowania wniosków przewidziane jest na kwiecień 2025 roku.
Program „Czyste Powietrze” od początku swojego działania przyjął ponad milion wniosków na kwotę 37 miliardów złotych. Dotychczas wypłacono prawie 14 miliardów złotych. Reforma ma zmniejszyć nadużycia, a także usprawnić proces składania i rozliczania wniosków. Prefinansowanie, wprowadzone w 2022 roku, nadal będzie dostępne, ale z bardziej restrykcyjnymi zasadami. Dodatkowo, NFOŚiGW zapowiada kampanię informacyjną dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, która ma pomóc w unikaniu współpracy z nieuczciwymi wykonawcami. Wprowadzone zmiany mają także przyczynić się do większej przejrzystości w procesie przyznawania i rozliczania dotacji, co zwiększy zaufanie obywateli do programu.
Źródło: bankier.pl
#OZE #CzystePowietrze
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.