Wyobraźmy sobie instalację centralnego ogrzewania, w której zamiast gorącej wody płynie woda o temperaturze około 6°C. Jak się okazuje, bogata wyobraźnia wcale nie jest tu potrzebna, ponieważ w chłodnictwie przemysłowym takie systemy są stosowane od lat. Jak działa instalacja wody lodowej i gdzie można ją wykorzystać?
Instalacje wody lodowej to systemy wykorzystywane do chłodzenia powietrza lub wody, stosowane najczęściej w przemyśle zamiast freonowych układów chłodniczych. W odróżnieniu od klasycznych instalacji czynnikiem chłodzącym jest tutaj czysta woda lub roztwór wody i środka przeciwzamarzającego (np. glikolu etylenowego) o temperaturze około 6°C. Urządzeniami odpowiedzialnymi za wytwarzanie wody lodowej są specjalne agregaty zwane chillerami. Odbiornikami chłodu są najczęściej urządzenia przypominające zwykłe klimatyzatory, a także urządzenia chłodnicze, chłodnice central wentylacyjno-klimatyzacyjnych czy chłodnice strefowe.
Instalacja wody lodowej jest droższa w budowie niż systemy klimatyzacji freonowej. Taki układ wymaga również profesjonalnego projektu, w którym zostaną uwzględnione indywidualne zapotrzebowanie dla każdego z pomieszczeń oraz obciążenie cieplne budynku. Ponadto parametry instalacji często muszą spełniać rygorystyczne wymagania związane z koniecznością zapewnienia optymalnych warunków w procesach technologicznych. Co więcej, również montaż agregatów wody lodowej jest bardziej skomplikowany, dlatego należy powierzyć go firmie specjalizującej się w takich układach.
Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych taki system stanowi dobrą inwestycję na przyszłość. Chłodzenie wodą lodową jest znacznie tańsze, a koszty utrzymania związane są głównie ze zużyciem energii elektrycznej przez pompy i siłowniki sterujące. Koszty eksploatacyjne można dodatkowo zmniejszyć poprzez chłodzenie pasywne (chłodzenie powietrzem o niskiej temperaturze, np. w zimie) za pomocą pomp ciepła. Nie bez znaczenia jest fakt, że instalacja wody lodowej jest bezpieczniejsza dla środowiska i użytkowników. W razie wycieku z układu wydobywa się bowiem woda, a nie freon.
Głównym elementem systemu jest agregat wody lodowej (chiller) ze skraplaczem. Urządzenie może przyjmować formę monobloku instalowanego w obudowie na zewnątrz budynku – wówczas skraplacz jest chłodzony powietrzem. Chiller może również składać się z jednostki zewnętrznej oraz elementów montowanych w budynku (skraplacz jest wtedy chłodzony cieczą). Takie rozwiązanie jest droższe, ale pod kilkoma względami lepsze, np. z uwagi na mniejszy hałas, lepszą wydajność i bardziej kompaktowe rozmiary.
Schładzana w agregacie woda lodowa jest rozprowadzana przez układ rur i trafia do odbiorników chłodu, np. klimatyzatorów i chłodnic. Dochodzi do wymiany ciepła z otoczeniem, przez co woda lodowa ogrzewa się (temperatura powrotu wynosi 10-16°C). Woda przepływa rurami z powrotem do agregatu, gdzie ulega schłodzeniu i cały cykl się powtarza. Instalacja wody lodowej składa się również z pomp, które wymuszają prawidłowy obieg cieczy w układzie.
Ze względu na niższe koszty eksploatacji instalacje wody lodowej doskonale sprawdzają się w zakładach przemysłowych, które wymagają bardzo wydajnego i rozbudowanego systemu chłodzenia dla utrzymania procesów technologicznych. Stosuje się je szczególnie w przemyśle:
Dodatkowo instalacja wody lodowej może brać udział w specjalistycznych procesach (jak np. wytwarzaniu sprężonego powietrza), a także w chłodzeniu zasilaczy, stacji zasilania oraz urządzeń medycznych. Więcej informacji na temat możliwości wdrożenia tego systemu chłodniczego można znaleźć na stronie firmy Ventix Serwis, która specjalizuje się w montażu instalacji HVAC (w tym także układów wody lodowej): https://www.ventixserwis.pl/
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.