Brytyjscy naukowcy opracowali prosty i energooszczędny sposób odszraniania powietrznej pompy ciepła. Rozwiązanie oparto na kondensacji czynnika chłodniczego wewnątrz oszronionego parownika.
Jak stanowią badania opublikowane w „Energy and Buildings”, zaprezentowane przez naukowców z Uniwersytetów w Glasgow oraz w Liverpoolu rozwiązanie ogranicza pobór mocy grzewczej do celów rozmrażania i umożliwia przeprowadzenie procesu odszraniania w wyniku skroplenia się w zamrożonym parowniku czynnika chłodniczego. Jednocześnie proces ten zachowuje ciągłość ogrzewania pomieszczeń. Eksperymentalny system pompy ciepła pozwala na odzysk i magazynowanie ciepła wychodzącego ze skraplacza podczas odszraniania oraz wykorzystanie go ponownie podczas kolejnego procesu odszraniania. Ponadto magazyn ciepła pełniący rolę źródła ciepła w procesie odszraniania umożliwia uzyskanie wyższej temperatury, jednocześnie ograniczając zużycie energii elektrycznej i tym samym zwiększając efektywność systemu.
Na opracowany system składają się elementy tj. kompresor, skraplacz, magazyn ciepła, zbiornik zawierający czynnik chłodniczy, parownik, urządzenia rozprężające oraz zawory kulowe. W układzie tym występują następujące tryby działania regulowane poprzez mikroprocesor:
Przeprowadzona przez zespół badawczy analiza wydajności systemu wykazała, że prezentowany system umożliwia skuteczne odszranianie, przy jednoczesnym wykorzystaniu odzyskanego i zgromadzonego w magazynie ciepła, co tym samym przekłada się na energooszczędność oraz wzrost współczynnika COP. Jednym z największych wyzwań według ekspertów stanowi konieczność prowadzenia procesu odszraniania parownika przy dużej wilgotności oraz niskiej temperaturze otoczenia.
#OZE #pompa #innowacje #ciepło #ogrzewnictwo #środowisko
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.