Start-up ClearVue z siedzibą w Australii opracował innowacyjne okno solarne. Produkt ten charakteryzuje zdolność do wyłapywania spektrum fali światła, jednocześnie zachowując przezroczystość szyby na wysokim poziomie.
Australijski start-up pracował nad prezentowanym rozwiązaniem dwa lata. Badania nad technologią odbywały się na Uniwersytecie Murdoch w Perth, na terenie którego zainstalowano opracowaną instalację. Analizowane szyby solarne zostały zamontowane jako okna szklarni uniwersyteckiej.
Specjalnością przedsiębiorstwa ClearVue jest dostarczanie szyb solarnych, które potrafią przepuszczać do 70 proc. światła widzialnego. Takie rozwiązanie zawdzięczają wykorzystaniu wysoce przezroczystego szkła. Technologia bazuje na niezwykle istotnym procesie segregowania fal w szklanej fali. W celu przepuszczenia światła dziennego okno musi przepuścić całe spektrum światła widzialnego, zaś pozostałe fale są kierowane w okolice krawędzi okna, gdzie zlokalizowane są miniaturowe moduły fotowoltaiczne odpowiedzialne za generowanie prądu.
Badaniu poddano okna o wymiarach 1,2m na 1,1 m o mocy na poziomie 30-33 Wp/m2. Jak podaje producent szyba osiąga do 5 proc sprawności, co stanowi najwyższą odnotowaną dotąd wartość w przypadku okien solarnych z całkowicie czystą szklaną taflą.
Według producenta badane okna solarne szklarni dziennie produkowały około 19 kWh energii elektrycznej. Istotną kwestią jest fakt, że produkcja ta była niezależna od warunków atmosferycznych, a podczas deszczowych dni instalacja niejednokrotnie wykazywała się wyższą produkcją niż tradycyjne moduły fotowoltaiczne.
Firma przewiduje dla swojego produktu wiele obszarów zastosowań. Prezentowane rozwiązanie ma m.in. zapewnić obniżenie kosztów za energię elektryczną, zarówno dzięki indywidualnej produkcji prądu na własne potrzeby ale i dzięki zatrzymywaniu większej ilości ciepła w obiekcie na skutek zastosowania dedykowanej izolacji. Ponadto jak widać po przeprowadzonym eksperymencie opracowana szyba znakomicie sprawdzi się jako element konstrukcji szklarni, dzięki czemu obiekt będzie samowystarczalny energetycznie.
#OZE #fotowoltaika #energia #energetyka #technologia #innowacje
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.