Przemysł stalowy jest szkieletem nowoczesnej gospodarki. W tym roku przypada 20. rocznica obecności ArcelorMittal w Polsce. Przez te dwie dekady firma zainwestowała w swoje zakłady ponad 10,5 mld zł, redukując emisję pyłów i CO2 oraz zużycie energii. W tym okresie ArcelorMittal Poland wyprodukował prawie 100 mln ton stali i 90 mln ton koksu.
Hutnictwo jest fundamentem polskiej gospodarki. Stal jest niezbędna w transporcie, budownictwie i motoryzacji, a teraz także w transformacji energetycznej. Hutnictwo zapewnia miejsca pracy nie tylko bezpośrednio, w produkcji stali; jedno miejsce pracy w przemyśle stalowym tworzy sześć etatów w branżach pokrewnych, a każdy milion złotych wygenerowany w sektorze stalowym przekłada się na prawie 6 mln złotych w całej gospodarce.
W tym roku ArcelorMittal Poland obchodzi 20-lecie swojej obecności w Polsce. Przez te dwie dekady firma wyprodukowała 90 mln ton koksu i prawie 100 mln ton stali, a także włożyła wiele wysiłku i zaangażowania w utrzymanie i rozwój przemysłu stalowego w Polsce – pomimo kryzysów, zawirowań na rynku i agresywnego importu.
– W sześć oddziałów naszej firmy zainwestowaliśmy już 10,5 mld zł, redukując emisję CO2 o 42 proc., emisję pyłów o 90 proc. i zużycie energii o 41 proc. Od 2004 r. czterokrotnie zmniejszyliśmy wskaźnik wypadków powodujących nieobecność w pracy. Według najnowszego raportu Szkoły Głównej Handlowej w ubiegłym roku ArcelorMittal znalazł się na drugim miejscu, jeżeli chodzi o wartość inwestycji zagranicznych w Polsce. To najlepszy dowód na skalę naszego zaangażowania. Te osiągnięcia nabierają jeszcze większego znaczenia w czasie, gdy wiele firm stalowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej mierzy się z poważnymi wyzwaniami, a kontynuacja ich działalności stoi pod znakiem zapytania – komentuje Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Ten jubileusz to również doskonała okazja do tego, aby podziękować 9000 naszych pracowników, z których wielu jest związanych z branżą od pokoleń. Te osiągnięcia nie byłyby możliwe bez ich zaangażowania.
Podczas obchodów 20. rocznicy ArcelorMittal Poland, Lakshmi Mittal, prezes wykonawczy ArcelorMittal, powiedział: – Przejęcie w 2004 r. zakładów, znanych dziś jako ArcelorMittal Poland, nie tylko umocniło naszą pozycję wiodącego producenta stali w Europie Środkowo-Wschodniej, ale także doprowadziło do szybkiego osiągnięcia przez nas pozycji lidera branży w Europie, w szerszym ujęciu. Polska była bardzo ważnym kamieniem milowym w drodze do stworzenia ArcelorMittal trzy lata później. Ten czas od przejęcia był bardzo udany: poczyniliśmy wiele inwestycji w modernizację i ciągłą transformację zakładów, co sprawiło, że ArcelorMittal Poland pozostaje czołowym producentem stali w kraju. A patrząc w przyszłość, będziemy nadal inwestować i wspierać ArcelorMittal Poland, aby utrzymał wiodącą pozycję rynkową, którą cieszy się w tym tętniącym życiem kraju – podsumował.
– To, co zawsze ujmuje mnie podczas moich spotkań i rozmów z polskimi kolegami w zakładach produkcyjnych, to pracowitość i pasja do produkcji stali. Kwalifikacje pracowników i ich fachowa wiedza w zakresie produkcji stali są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wszyscy wiemy, że przemysł stalowy jest branżą cykliczną, ale obecnie znajduje się on na rozdrożu: droga, którą podążymy, zadecyduje o kształcie i skali działalności branży w przyszłości – mówił, zwracając się do gości podczas gali z okazji 20-lecia obecności ArcelorMittal w Polsce Geert Van Poelvoorde, dyrektor generalny ArcelorMittal Europe. – Ze względu na wysokie koszty produkcji stali tutaj, w Europie oraz ilość taniego importu zalewającego rynek, europejski przemysł stalowy będzie się nadal kurczył. Ale dzięki sprzyjającym nam regulacjom będziemy mogli się rozwijać – a hutnictwo będzie mogło nadal być fundamentem europejskiego przemysłu w nadchodzących latach – zaznaczył.
– Trudno wyobrazić sobie świat bez stali. Stal towarzyszy nam w każdym aspekcie naszego życia – od drobnych przedmiotów codziennego użytku, poprzez AGD, samochody, statki, samoloty, po farmy wiatrowe, panele słoneczne czy statki kosmiczne. Stal jest niezbędna na salach operacyjnych szpitali, w szkołach, w pracy – wszędzie. Stal jest niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym na świecie materiałem budowalnym – podkreśla minister przemysłu Marzena Czarnecka. – Ale świat się zmienia i przed przemysłem stalowym stawia wielkie wyzwania. Te wyzwania podejmuje z powodzeniem grupa ArcelorMittal, wprowadzając innowacyjne rozwiązania i technologie, realizuje ambitne cele w walce o nasze środowisko. Życzę rozwoju i dalszych sukcesów zarówno dla szefów koncernu, jak i dla wszystkich pracowników: zdrowia i pomyślności – także osobistej. Życzę też kolejnych, owocnych 20 lat, dla firmy, która mam nadzieję, że w innowacyjnej technologii będzie dalej zaopatrywała nas wszystkich w to, co niezbędne w naszej codzienności – w stal – podsumowuje.
#OZE
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.