Czy właściciele fotowoltaiki stracą na nowych przepisach? Resort klimatu planuje korekty, które budzą wątpliwości - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Czy właściciele fotowoltaiki stracą na nowych przepisach? Resort klimatu planuje korekty, które budzą wątpliwości

    Paulina Molenda, 24.04.2025 r.

    Właściciele instalacji fotowoltaicznych, zwłaszcza ci korzystający z systemu aukcyjnego, mogą wkrótce stanąć przed dodatkowymi wyzwaniami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje zmiany w zasadach rozliczeń, które mają ustabilizować rynek energii. Ale dla części inwestorów oznaczać to może realne straty.

    Czy właściciele fotowoltaiki stracą na nowych przepisach
    Niska cena energii z PV – problem nie tylko dla wielkich graczy

    Choć publiczna debata wokół fotowoltaiki często skupia się na dużych farmach PV, problem spadku cen energii dotyka również wielu mniejszych inwestorów. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której nadprodukcja energii – szczególnie w miesiącach wiosenno-letnich – powoduje, że ceny giełdowe spadają do bardzo niskich poziomów, a nawet poniżej zera. Dla właścicieli instalacji oznacza to ograniczoną możliwość sprzedaży energii i spadek opłacalności inwestycji.

    Jak zaznacza minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, to zjawisko ma charakter cykliczny i jest efektem niewystarczającej elastyczności systemu energetycznego. W sprzyjających warunkach pogodowych, szczególnie między marcem a październikiem, rośnie produkcja z fotowoltaiki, co prowadzi do lokalnej nadpodaży energii i spadku jej wartości.

     

    Korekty w systemie aukcyjnym – dobrowolne, ale nie dla wszystkich

    Resort klimatu zapowiada możliwość czasowego rozliczenia ujemnego salda dla projektów, które wygrały aukcje OZE, ale jeszcze nie zostały zrealizowane. To rozwiązanie ma być dostępne do końca 2027 roku i pozwolić na uniknięcie strat wynikających z bardzo niskich cen energii. Ale jednocześnie resort zaznacza, że z tego mechanizmu nie będzie można korzystać w godzinach, kiedy ceny energii na rynku spot są niższe niż 0 zł/MWh.

    Dla wielu właścicieli oznacza to ograniczoną ochronę – bo to właśnie w tych godzinach pojawia się największy problem. Inwestorzy, którzy liczyli na stabilne przychody z systemu aukcyjnego, mogą poczuć się rozczarowani.

     

    Krok w dobrą stronę? Ale nie dla prosumentów

    Mimo że zmiany w systemie aukcyjnym dotyczą głównie dużych producentów, również właściciele mikroinstalacji (np. domowej fotowoltaiki) odczuwają skutki niskich cen energii. Coraz trudniej jest przewidzieć, czy inwestycja w instalację PV rzeczywiście się opłaci – szczególnie w modelu net-billingu, który rozlicza energię po cenach rynkowych.

    Resort deklaruje prace nad nowymi regulacjami – m.in. ułatwieniami w dobudowie magazynów energii do istniejących instalacji, rozwojem taryf dynamicznych oraz rozbudową systemu DSR (ang. Demand Side Response – elastyczności po stronie odbiorców). Ale dla wielu właścicieli instalacji te rozwiązania wciąż są odległe i trudne do wdrożenia.

     

    Fotowoltaika znowu pod presją

    Choć nikt nie kwestionuje znaczenia energii słonecznej w transformacji energetycznej, obecna sytuacja pokazuje, że rozwój fotowoltaiki bez równoległych inwestycji w magazyny energii, inteligentne sieci czy systemy zarządzania popytem może być trudny do utrzymania.

    Ministerstwo chce unikać „niechcianej energii”, ale z perspektywy właścicieli instalacji PV – często osób prywatnych lub małych firm – coraz trudniej nazwać obecną sytuację przewidywalną i korzystną.

     

    #fotowoltaika #OZE #energia #netbilling #prosument #magazynyenergii #klimat #PolskaEnergetyka #taryfydynamiczne

    Udostępnij w mediach społecznościowych:

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga