Nowoczesne rozwiązania grzewcze powinny dziś zapewniać nie tylko wysoki komfort cieplny, ale i energooszczędność oraz redukcję śladu węglowego. Nie bez znaczenia okazuje się też ich minimalna szkodliwość dla domowników. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, m.in. rosnące ceny energii, większa świadomość i odpowiedzialność środowiskowa, ale i zaostrzające się przepisy ukierunkowane na politykę dekarbonizacji. Wśród nowoczesnych, ekologicznych metod ogrzewania domu na szczególną uwagę zasługują rozwiązania bazujące na podczerwieni.
Pierwszą z takich technologii jest folia grzewcza – jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań dostosowanych w domach, mieszkaniach czy lokalach biurowych. Jej podstawowymi zaletami są:
„Sercem” folii grzewczych jest matryca węglowa otoczona warstwą PET. To technologia z jednej strony prosta (na tyle, że nie ma co się w niej psuć), z drugiej – niemal natychmiast uwalniająca ciepło, które równomiernie ogrzewa zarówno powierzchnię, jak i jej użytkowników. Jej dużym atutem jest ponadto możliwość montażu nie tylko podłogowego, ale i w wariancie naściennym albo sufitowym.
Folię grzewczą można z powodzeniem instalować w miejscach o małym metrażu, nietypowych czy charakteryzujących się specyficznym kształtem (np. obłe ściany). Sprawia to, że system ogrzewania nie ingeruje w przestrzeń, pozwalając na jej swobodną aranżację. Nie ma mowy o wystających elementach, zabieraniu cennej przestrzeni czy potrzebie czyszczenia z osadzającego się kurzu.
Technologia na podczerwień eliminuje zjawisko unoszenia się w powietrzu kurzu czy roztoczy, dzięki czemu jest przyjazna zwłaszcza dla alergików (choć skorzystają z niej wszyscy domownicy). Jej działanie można zautomatyzować i w pełni dostosować do indywidualnych preferencji użytkowych. System świetnie współpracuje z automatyką budynkową, może być bezpiecznie instalowany pod różnymi rodzajami posadzek, a także zdalnie sterowany za pomocą aplikacji mobilnej. Czyni to rozwiązanie nie tylko wysoce efektywnym, ale i wygodnym oraz energooszczędnym – zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką.
Maty grzewcze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ekologiczne sposoby ogrzewania domu powinny szybko dostarczać ciepło, a nakład prac instalacyjnych ma ograniczać się do minimum. Są chętnie stosowane jako uzupełnienie głównego źródła ogrzewania – zwłaszcza w łazienkach, kuchniach, przedsionkach lub garderobach. Ich montaż jest intuicyjny i nie wymaga dużej ingerencji w strukturę budynku.
Maty grzewcze są cienkie, dlatego instalując je, nie trzeba podnosić poziomu podłogi. Mogą być układane zarówno pod nową posadzką, jak i na istniejącej powierzchni, stając się przez to idealnym wyborem podczas modernizacji i remontów. W praktyce pozwalają zwinnie i znacząco poprawić komfort cieplny w najbardziej wymagających miejscach.
Maty – podobnie jak folie grzewcze – przekształcają energię elektryczną w fale podczerwieni. Ich lokalne działanie umożliwia precyzyjne dogrzewanie konkretnych stref – bez konieczności uruchamiania całego systemu grzewczego w domu, a także z korzyścią dla zdrowia użytkowników. Błyskawiczna emisja ciepła przekłada się na energooszczędność oraz wysoką efektywność systemu, którego popularność rośnie z roku na rok.
Kolejną grupą produktów, które wpisują się w ideę ekologicznego ogrzewania, są grzejniki elektryczne na podczerwień. W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników konwekcyjnych nie powodują ruchu powietrza, lecz oddają ciepło w sposób promiennikowy, bezpośrednio do otoczenia i ludzi. Jest to ich znaczący wyróżnik i niepodważalny atut w stosunku do innych emiterów.
Grzejniki na podczerwień wybierane są często do mieszkań, biur, domków letniskowych, gabinetów i lokali usługowych. Sprawdzają się też jednak w budownictwie jednorodzinnym. Ich kompaktowa forma oraz nowoczesny design sprawiają, że dobrze komponują się z wnętrzem. Nie ingerują w nie i nie wymagając montażu dodatkowych elementów, które zabierają przestrzeń i komplikują proces jej aranżacji.
Grzejniki na podczerwień mogą być wyposażone w termostaty, piloty zdalnego sterowania lub nawet aplikacje mobilne. W połączeniu z OZE, np. instalacją PV, umożliwiają stworzenie w pełni zeroemisyjnego systemu grzewczego, który nie generuje kosztów paliw ani emisji lokalnych. Jest to też technologia bezpieczna dla dzieci.
Nowoczesne systemy grzewcze oparte na technologii podczerwieni zyskują popularność nie bez powodu. Są ciche, bezobsługowe, nie wymagają przeglądów kominowych, serwisów kotłów czy uciążliwego magazynowania opału. Ich żywotność liczona jest w dekadach, a możliwość sterowania temperaturą w każdej strefie pozwala precyzyjnie dopasować zużycie energii do potrzeb mieszkańców. Nie bez znaczenia jest również aspekt zdrowotny i prośrodowiskowy.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.