Instalacje fotowoltaiczne w Polsce montowane mogą być w systemie on-grid i off-grid. Pierwszy system jest najbardziej rozpowszechniony i podłączony jest do sieci elektro-energetycznej. Drugi wariant odnosi się do instalacji działającej całkowicie poza siecią, w której cała produkcja jest konsumowana na bieżąco i ewentualne nadwyżki są magazynowane w akumulatorach. Czy w polskich realiach energetycznych jest sens rozważać instalację pozbawioną zewnętrznego dostawcy energii?
Z dala od cywilizacji
Powszechnie przyjmuje się, że instalacje typu off-grid są dobrym rozwiązaniem dla nieruchomości położonych na obszarze bez dostępu do infrastruktury przesyłowo dystrybucyjnej energii elektrycznej. W naszych warunkach takich miejsc jest jednak stosunkowo niewiele, a więc głównymi beneficjentami takiego rozwiązania będą właściciele domów rekreacyjnych lub lokali usługowych położonych z dala od cywilizacji. Niestety zbudowanie instalacji off-grid zapewniającej całoroczne pokrycie energii elektrycznej domu może okazać się dość kosztowne. Ponadto, nie ma gwarancji, że w okresie zimowym uzyskamy odpowiedni współczynnik wytworzonej- do zmagazynowanej energii względem naszych potrzeb. O ile w przypadku niektórych lokali usługowych możemy nastawić się głównie na zapotrzebowanie i konsumpcję dzienną, to w przypadku warunków mieszkaniowych, prądu potrzebujemy całą dobę.
Wyjątkowo korzystny system opustów
Aktualny system opustów (1:0,8, 1:0,7) oferowany prosumentom pod względem opłacalności stanowi najbardziej korzystny system współpracy z dostawcą energii. Abstrahując od przedsiębiorstw oferujących bilansowanie 1:1, których na rynku jest jak na lekarstwo. Oddawanie 20%, czy nawet 30% nadprodukcji naszej energii w zamian za roczne magazynowanie całości nadwyżek wydaje się tańsze, aniżeli inwestycja we własny magazyn energii. Warto przy tym dodać, iż aktualnie w Polsce nie ma ogólnokrajowego systemu dofinansowań do baterii, a co za tym idzie zwrot z inwestycji może być wątpliwy. Rząd zapowiada, że przy nowelizacji przepisów o OZE w czwartej edycji Programu „Mój Prąd” dofinansowanie będzie również obejmowało magazyny energii.
Zielona wyspa dla zdeterminowanych
W przypadku braku warunków technicznych przyłączenia do sieci energetycznej, właścicielom nieruchomości z fotowoltaiką pozostaje skazani mimowolnie system off-grid. Coraz więcej przedsiębiorców odcina się od sieci elektroenergetycznej, aby w ramach ich działalności minimalizować ślad węglowy. Sami producenci falowników zakładają jednak aktywny rozwój technologii magazynowania energii i już dziś w ofercie znajduje się wiele urządzeń hybrydowych.
Czytając zapowiedzi o urynkowieniu cen energii, coraz więcej konsumentów przekonuje się o potrzebie instalacji magazynu energii.
Tagi: fotowoltaika, instalacja off-grid, magazyny energii
Fot. Pixabay.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.