Październik to miesiąc zmian w ustawie o OZE. Nową istotną koncepcją jest tzw. prosument lokatorski, dedykowany mieszkańcom budownictwa wielorodzinnego.
Na początku października bieżącego roku wprowadzona została nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy mają ułatwić wytwarzanie zielonej energii osobom zamieszkującym budynki wielorodzinne. Formułą umożliwiającą takie działania jest tzw. prosument lokatorski. Definicja ta przeznaczona jest dla rozszerzenia funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych o dodatkową grupę odbiorców i obejmuje bardziej atrakcyjne przepisy określające wymagania niż w dotychczas obowiązującym prawie. Prosument lokatorski jest formułą opracowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dzięki której zmienia się sposób rozliczeń za energię elektryczną dla wspólnych części obiektów wielolokalowych.
Nowe zasady określają, że spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, jak również zarządcy budynku i inne podmioty, do których należy system OZE przyłączony za licznikiem wspólnej części wielolokalowego obiektu, są upoważnieni do otrzymywania na rachunek bankowy 100 proc. wartości wprowadzonej do sieci zielonej energii. Rozliczenie to obejmuje dwa etapy:
Zgromadzone środki będzie można wykorzystać na opłacenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej lub obniżenie opłat wynikających z dbania o lokale mieszkalne budynku wyposażonego w instalację OZE lub inne obiekty mieszkalne zarządzane przez tego samego prosumenta lokatorskiego, np. na sprzątanie części wspólnych, fundusz remontowy, administrację budynku, czy zakup energii elektrycznej lub gazu.
#OZE #przepisy #prawo #energia #energetyka #środowisko
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.