Magazyny energii stanowią fundamentalne wsparcie dla sektora energetyki. Szczególnie potrzebne są przy niestabilnej energetyce odnawialnej. Systemy te są skalowane i mogą przyjmować niezwykle duże gabaryty. Potwierdzeniem tego jest plan gdańskiego akumulatora na miarę wieżowca.
Spółka PGE Energia Ciepła, będąca częścią grupy PGE rozpoczęła realizację kolejnego etapu modernizacji Gdańskiej Elektrociepłowni. Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia transformacja ma zakończyć się do 2028 roku i pochłonie około 1,2 mld zł. Gdańska inwestycja ma na celu wymianę konwencjonalnych systemów zasilanych węglem, na systemy zielonej energii. Szacuje się, że modernizacja pozwoli zredukować wykorzystanie oleju lekkiego o około 4 tys. ton, a także ograniczy o 25 proc. zużycie węgla. W konsekwencji tego przedsięwzięcie przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla na poziomie 300 tys. ton w ciągu roku. Realizacja ta znakomicie wpisuje się w założenia i cele pakietu „Fit for 55”.
Wśród inwestycji mają znaleźć się instalacje źródeł odnawialnych. W skład nich wejdą cztery pompy ciepła o łącznej mocy 80 M, których dolnym źródłem ciepła będzie Martwa Wisła, a także wielkoskalowy akumulator. Dany system magazynowania energii to imponujących rozmiarów instalacja na miarę wieżowca. Jego wymiary to 30 metrów średnicy oraz 60 metrów wysokości. Akumulator pomieści 2 tys. MWh, co odpowiada dobowemu zapotrzebowaniu sieci w Gdańsku w ciągu lata. System ma być w stanie pomieścić 35 mln litrów wody, utrzymując ją w temperaturze 98 stopni Celsjusza. Instalacja będzie stanowiła jeden z największych w Polsce akumulatorów.
Jak informuje Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE – „ PGE Energia Ciepła jest największym producentem ciepła systemowego w Polsce. Naszym priorytetem jest realizowanie inwestycji, które doprowadzą do całkowitej dekarbonizacji wytwarzania ciepła systemowego. I to się już dzieje w wielu polskich miastach, gdzie mamy swoje elektrociepłownie. W Gdańsku postawiliśmy na innowacyjność. (…).”
#OZE #Gdańsk #energia #energetyka #elektrociepłownia #ekologia #klimat #środowisko
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.