Moduły fotowoltaiczne nie byłyby w stanie funkcjonować bez dostępu do promieniowania słonecznego. Pomimo, iż gorące Słońce jest niezbędne, zbyt wysokie temperatury jakie powoduje nie służą wydajności paneli PV. Holenderscy naukowcy mają sposób ograniczający nagrzewanie się ogniw słonecznych – są nim rośliny.
W dobie postępujących i odczuwalnych zmian klimatycznych odpowiednie zagospodarowanie przestrzenne i maksymalnie szybkie zastąpienie tradycyjnych procesów bardziej ekologicznymi jest niezwykle istotne. Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza, oszczędzanie wody i wykorzystywanie deszczówki, czy zielona transformacja energetyczna to obecne cele samorządów. Powszechne stały się instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków, a naukowcy z Holandii zalecają wyposażenie ich dodatkowo w rośliny tworząc tzw. zielone dachy.
Zdaniem holenderskich badaczy z Water Research Institute systemy BGR w efektywny sposób umożliwią schładzanie instalacji fotowoltaicznych. To rozwiązanie to nazywane często zielonymi dachami, które są porośnięte roślinami. Dzięki wykorzystaniu przez nie ewapotranspiracji chłodzone jest najbliższe otoczenie roślin, w tym zamontowane tuż obok ogniwa. Na skutek obniżenia temperatury modułów fotowoltaicznych wzrasta wydajność instalacji.
Naukowcy z Holandii postanowili zbadać wpływ roślin na wydajność systemu PV. W tym celu przeprowadzili testy dwóch systemów fotowoltaicznych, zamieszczonych na podobnych budynkach mieszkalnych zlokalizowanych w Amsterdamie. Jeden z nich został wyposażony w tzw. system mokrego dachu, który uwzględniał rośliny i gleby występujące na terenach podmokłych. Ponadto ze względów ekologicznych system nawadniający wykorzystywał wodę pochodzącą z pryszniców oraz dołączono system rotacji deszczówki. Drugi dach pozostał wyposażony jedynie w moduły PV zamontowane na bitumicznym pokryciu.
Przeprowadzone badania wykazały, że gdy temperatura zewnętrzna wzrosła powyżej 10° C system PV zlokalizowany na dachy BGR funkcjonował z wyższą wydajnością. Różnica ta przy wysokim natężeniu promieniowania słonecznego wyniosła nawet 4,4 proc.
Naukowcy podkreślają, że ich teoria wymaga dodatkowych testów, które pozwolą ocenić wpływ dodatkowych czynników, jak wiatr, czy wysokość na jakiej zamontowano moduły, a także rodzaj roślinności. Mimo to badania wykazały, że z pewnością zielone dachy tworzą warunki sprzyjające nie tylko instalacji fotowoltaicznym, ale i pozwalają ulepszyć bilans wodny budynku i dodają walorów estetycznych.
#OZE #środowisko #klimat #fotowoltaika #PV #energia #ekologia
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.