Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk przygotował na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska raport na temat aukcyjnego systemu wsparcia dla OZE. Dokument dotyczył funkcjonowania programu w latach 2016-2020. Z konkluzji wynika, że program ma zostać przedłużony na kolejne lata.
Aukcyjny system wsparcia dla OZE i odbiorców energochłonnych to program pomocowy, który pozwala zmaksymalizować skuteczność krajowych celów dla energii ze źródeł odnawialnych. Resort zlecił raport, żeby sprawdzić efekty działania programu w okresie od 01.07.2016 – 31.12.2020.
„Ministerstwo Klimatu i Środowiska do przeprowadzenia niniejszego badania, działając zgodnie ze zobowiązaniem wynikającym z decyzji Komisji Europejskiej z 13 grudnia 2017 r. SA.43697 (2015/N) – Polska, wybrało w drodze nieograniczonej procedury przetargowej niezależnego ewaluatora – Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk” – czytamy na stronie resortu.
Podstawową konkluzją raportu jest stwierdzenie, że system aukcyjny to ważny mechanizm rozwoju odnawialnych źródeł, który przyczynia się do „wzrostu udziału mocy zainstalowanej instalacji OZE w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym Polski”. Zdaniem twórców raportu oznacza to, że system jest skutecznym mechanizmem promowania tej technologii, a co za tym idzie „jego funkcjonowanie należy odpowiednio wydłużyć”, tym bardziej, że nie wyklucza innych form wsparcia, co stanowi dobrą perspektywę inwestycyjną.
Z wyliczeń wynika, że łącznie w ramach aukcji sprzedano 209,2 TWh energii o wartości 50,6 mld zł, a sumaryczna moc instalacji, które wygrały aukcje wynosi 7666,9 MW.
Raport jest istotnym źródłem informacji dla resortu, który rozpatruje ewentualną modyfikację aukcyjnego systemu wsparcia na kolejne lata. Zmiany miałyby zwiększyć skuteczność pomocy państwa, żeby zoptymalizować osiąganie przez Polskę celów dot. udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii.
W projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii przygotowanym przez MKiŚ znajduje się opcja przedłużenia funkcjonowania aukcyjnego systemu do końca 2027 roku. Dokument został przyjęty przez Sejm 11. sierpnia br. i trafił do Senatu.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.