Czterdzieści pięć rządów z całego świata biorących udział w Światowej Konferencji na temat Efektywności Energetycznej w zeszłym tygodniu poparło cel podwojenia średniego globalnego tempa poprawy efektywności energetycznej do końca dekady. Celem jest wspieranie zrównoważonego wzrostu gospodarczego i pomoc światu w bezpiecznej i przystępnej cenowo ścieżce do zerowej emisji netto.
W oświadczeniu ministerialnym wydanym w piątek po Światowej Konferencji na temat Efektywności Energetycznej, która odbyła się w Wersalu we Francji, rządy z całej Afryki, obu Ameryk, Azji i Europy podkreśliły kluczową rolę, jaką efektywność energetyczna może odegrać w poprawie standardów życia i bezpieczeństwa energetycznego. Ponadto wspomniano o przyspieszeniu w przejście na czystą energię w kierunku osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. Oznacza to przyspieszenie rocznego postępu w zakresie efektywności energetycznej z obecnych 2,2 proc. do ponad 4 proc. rocznie do 2030 roku. Przełoży się to na stworzenie miejsc pracy, zwiększenie dostępu do energii, obniżenie rachunków za energię, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenie zależności krajów od importu paliw kopalnych.
Różnorodne grono ministrów i wysoko postawionych przedstawicieli z całego świata wyszło na scenę, aby podzielić się perspektywami i wnioskami płynącymi z ich wysiłków na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Konferencja była jak dotąd najważniejszym wydarzeniem wysokiego szczebla w branży, gromadząc pod jednym dachem ponad 600 osób z 90 krajów, w tym ponad 30 ministrów i 50 prezesów. Rządy z oficjalnymi delegacjami na wydarzeniu reprezentowały łącznie 70 proc. światowego zużycia energii.
Głównym tematem dyskusji, w której uczestniczyli ministrowie była rola, jaką efektywność energetyczna może odegrać w gospodarkach wschodzących i rozwijających się, aby pomóc miliardom ludzi w uzyskaniu dostępu do nowoczesnych usług energetycznych. Tematy te będą również w centrum uwagi w 2024 roku, ponieważ Davis Chirchir – minister ds. energii i ropy naftowej ogłosił kolejną globalną konferencję w Nairobi, zwracając uwagę na znaczenie efektywności energetycznej dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
Odnawialne źródła energii to kolejny kluczowy filar wysiłków na rzecz osiągnięcia międzynarodowych celów w zakresie energii i klimatu. Globalne przyrosty mocy w zakresie energii odnawialnej obecnie silnie rosną. IEA przewiduje, że w tym roku wzrośnie ona o jedną trzecią, ponieważ przyspieszenie tempa polityki, wyższe ceny paliw kopalnych i obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego napędzają masowe wdrażanie fotowoltaiki słonecznej i energii wiatrowej.
Wzrost ma być kontynuowany do 2024 roku, a całkowita światowa moc energii odnawialnej ma wzrosnąć do 4 500 gigawatów do końca tego roku, co odpowiada całkowitej mocy wyjściowej Chin i Stanów Zjednoczonych łącznie.
Energia słoneczna będzie odgrywać główną rolę w ciągu najbliższych dwóch lat, odpowiadając za dwie trzecie przyrostu mocy odnawialnej. Ekspansji dużych elektrowni fotowoltaicznych towarzyszy rozwój mniejszych systemów. Wyższe ceny energii elektrycznej stymulują szybszy wzrost fotowoltaiki na dachach, co umożliwia konsumentom obniżenie rachunków za energię.
Podkreślono jednak, że środowisko polityczne dla energii odnawialnej musi nadal ewoluować w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe, a kraje na całym świecie muszą inwestować w modernizację i rozbudowę sieci energetycznych, aby systemy energetyczne mogły w pełni wykorzystać ogromną energię słoneczną i wiatrową. Całkowita moc energii odnawialnej na świecie musi się potroić do 2030 roku, jeśli świat ma osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku.
#OZE #Energetyka #Fotowoltaika #Zerowaemisja
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.