Nieszablonowe wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych staje się coraz częstsze. Stale więc poszerza się obszar zastosowania tej technologii. Kolejnym nietypowym na rynku rozwiązaniem zaskoczyli naukowcy z Rumuni tworząc okna słoneczne do podgrzewania wody.
Rumuński start-up Photovoltaic Windows zaprezentował nowatorski system do przygotowania ciepłej wody użytkowej, który zasilany jest poprzez półprzezroczyste szkło fotowoltaiczne wykonane z tellurku kadmu (Cdte). Rozwiązanie nie wymaga zastosowania falownika ani magazynu energii i dedykowany jest dla budownictwa mieszkaniowego.
Zastosowane okna fotowoltaiczne to produkt wyprodukowany przez chińskie przedsiębiorstwo Advanced Solar Power (ASP). Cienkowarstwowe szkło solarne wykonane z CdTe charakteryzuje stopień przezroczystości między 10 proc. a 90 proc.. Najwyższej przezroczystości okno posiada moc nominalną na poziomie 8 W, zaś najniższej na poziomie 76 W. Szkło posiada wymiary 1200 mm x 600 mm x 7 mm, co daje powierzchnię 0,72 m2 oraz waży 12 kg. System pracuje w zakresie od -40°C do 85°C i posiada współczynnik temperatury -0,214 proc. / 1°C. Rozwiązanie zakłada użycie grzałek działających zarówno przy zastosowaniu stałego prądu generowanego przez szyby fotowoltaiczne, jak i przy wykorzystaniu zmiennego prądu dostarczanego z sieci elektroenergetycznej. Takie działanie nie wymaga zastosowania inwertera, który służy zamianie stałego prądu z okien fotowoltaicznych na prąd zmienny.
Jak twierdzi przedstawiciel firmy Photovoltaic Windows, Adrian Baisan, przy odpowiednim położeniu, orientacji oraz oświetleniu prezentowany system może zaspokoić przeszło 50 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową dla gospodarstwa domowego zamieszkującego przez 3-4 osobową rodzinę.
#OZE #fotowoltaika #cwu #technologie #innowacje #energetyka #energia
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.