Odnawialne źródła energii stanowią obecnie jedne z najpopularniejszych inwestycji zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Na kolejne realizacje już wkrótce popłyną pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy to nadzieja na rozwój na wielu płaszczyznach i obszarach kraju. Jeden z pierwszych programów uruchamianych, dzięki funduszom z KPO dedykowany będzie klastrom, spółdzielniom oraz społecznościom energetycznym. Dofinansowanie realizowane będzie w ramach punktu „B2.2.2. Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne”, które zostało zaplanowane jeszcze na drugi kwartał bieżącego roku. W najbliższych miesiącach zapewne rozpocznie się nabór wniosków na działania przedinwestycyjne, zaś na inwestycje będą prowadzone w drugim półroczu.
Realizowany w ramach KPO program skierowany jest na samorządy. Jednostki łącznie otrzymają przewidziane przez budżet 428 mln zł. Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje jednak zwiększenie puli dostępnych środków. Otrzymane dofinansowanie ma wesprzeć przedsięwzięcia, których realizacja zostanie zakończona do połowy 2026 roku.
Jak informuje Dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Andrzej Kaźmierski – „W ramach działania B 2.2.2 chcemy wspierać projekty inwestycyjne, które będą stanowić́ modelowe, pilotażowe rozwiązania, gotowe do zastosowania także w innych społecznościach energetycznych. Przy czym nie zależy nam tak bardzo na finansowaniu inwestycji, które i tak mogą dostać finansowanie bankowe, jak np. w źródła OZE, ale bardziej na sfinansowaniu tych przedsięwzięć, których banki nie mają teraz w swojej strategii kredytowania. Mówimy na przykład o systemach zarządzania energią, bilansowaniu, sieciach energetycznych, magazynach energii, ale też o wirtualnych prosumentach.”.
Dofinansowania dla inwestycji rozwijających lokalne odnawialne źródła energii to kluczowy czynnik przeprowadzenia niezbędnej transformacji energetycznej Polski. Społeczności energetyczne poza środkami finansowymi potrzebują jeszcze dostosowania przepisów wynikających z dyrektywy unijnej RE II promującej stosowanie energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie wciąż trwają prace nad wdrożeniem przepisów.
#OZE #energia #energetyka #transformacja #Polska #finanse #dofinansowanie
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.