Energia odnawialna to znakomite dopełnienie procesu produkcji zielonego wodoru, które podnosi jego przyjazność środowisku. Z tego powodu na Ziemi pojawia się coraz więcej tego typu inwestycji. Kolejna tego rodzaju powstanie w Niemczech.
Konfiguracja odnawialnych źródeł energii w zestawieniu z technologią produkcji zielonego wodoru staje się coraz powszechniej stosowana. Uważany za paliwo przyszłości wodór nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko, szczególnie kiedy jest pozyskiwany w sposób ekologiczny i zrównoważony. Zasady te z pewnością spełnia wykorzystanie energii wiatrowej w procesie elektrolizy, który odbywać się będzie na farmie wiatrowej Bad Lauchstadt TerraWatt w Saksonii-Anhalt na terenie Niemiec.
Spółka Energiepark Bad Lauchstadt złożyła zamówienie na turbiny wiatrowe Vestas o sumarycznej mocy 50 MW. W ramach współpracy dostarczone i zainstalowane będzie 8 turbin V162-6,2 MW. Wygenerowana przez instalację wiatrową energia zostanie wykorzystana na potrzeby produkcji zielonego wodoru na skalę przemysłową, dzięki 30 MW elektrolizerowi, który zostanie zlokalizowany w sąsiedztwie farmy wiatrowej.
Jak twierdzi mówi Jens Kück, wiceprezes ds. sprzedaży na Europę Północną i Środkową w Vestas – „ Cieszymy się, że możemy dostarczyć nasze turbiny wiatrowe do Energiepark Bad Lauchstädt. Wiodąca w branży turbina V162-6,2 MW EnVentus idealnie pasuje do tego projektu i pomoże przyspieszyć transformację energetyczną w Niemczech”.
CTO na Północną oraz Środkową Europę w Vestas, Jan Hagen, zaznacza, że – „ Power-to-X to kluczowa technologia na drodze do dekarbonizacji i pośredniej elektryfikacji sektorów „trudnych do obniżenia emisji”, takich jak transport ciężki i przemysł chemiczny. Wytwarzając energię elektryczną z odnawialnych i czystych źródeł energii, nasza technologia zapewnia podstawę do łączenia zielonej energii elektrycznej i wodoru na skalę przemysłową”
Zgodnie z założeniami dostawa oraz instalacja turbin wiatrowych na Bad Lauchstädt TerraWatt nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku, zaś uruchomienie inwestycji planowane jest w kolejnym kwartale 2024 roku.
#OZE #wodór #energetykawiatrowa #energia #energetyka #środowisko #ekologia #innowacje
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.