Redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery to wspólna misja wielu państw. Negatywne skutki wydzielania tego związku są niepodważalne, dlatego oczy całego świata skierowane są na ekologię i walkę z postępującymi zmianami klimatycznymi. Wiele firm już rozpoczęło działania ograniczające emisję, a niektóre postawiły na rozwój technologii pomagających w redukcji.
Rozwój cywilizacji nieodłącznie przez wieki miał negatywny wpływ na środowisko. Wraz z wysokim postępem technologicznym świat zyskał jednak też dużą świadomość ekologii, która dziś wymaga od ludzkości poważnych i niemal natychmiastowych zmian w postępowaniu. Dwutlenek węgla to jeden z najbardziej niszczących naturalny klimat czynników, dlatego eksperci stale pracują nad metodami ograniczającymi jego emisję do atmosfery.
W walce z CO2 duże nadzieje niosą technologie służące wychwytywaniu oraz składowaniu dwutlenku węgla. Pierwsze licencje pozwalające na takie działania w duńskim obrębie Morza Północnego uzyskały trzy przedsiębiorstwa energetyczne – Ineos Energy, TotalEnergies, a także Wintershall Dea. Firmy te przyjęły za cel rozwinięcie technologii sekwencji CO2 na dużą skalę, co pozwoli na jego wychwytywanie oraz składowanie.
Wydane pozwolenia zakładają roczne składowanie dwutlenku węgla pod duńską ziemią w ilości 13 mln ton od 2023 roku. Zdaniem ekspertów to nieco ponad połowa potencjału, jaki posiada Dania, który określono na poziomie nawet 22 mld ton. Takie wartości odpowiadają wielkości emisji kraju na przestrzeni pięciu wieków.
Z przechowywania CO2 ziemią na terenie Danii będą mogły skorzystać także inne rejony. W ubiegłym roku została już podpisana umowa na między narodowy transport tego związku, który pozwoli na przechowywanie również dla Belgii oraz Flandrii. Takie działanie znacząco wspomoże transformację przemysłu na Morzu Północnym i jego rozwój w kierunku ekologii. Jak twierdzi Lars Aagaard, duński Minister Klimatu i Energii – „ To nie tylko krok w kierunku nowego zielonego przemysłu na naszym Morzu Północnym, to kamień milowy dla naszej zielonej transformacji”.
#OZE #ekologia #emisja #CO2 #dwutlenekwęgla #środowisko #klimat
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.