Przedstawiamy najnowszą analizę za miesiąc luty dla wspólnot mieszkaniowych, wykonaną za pośrednictwem wskaźnika PV Profitability Index.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zatroszczyło się o mieszkańców Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, którzy byli niemiłosiernie łupieni przez firmy energetyczne, ponieważ te sprytnym zabiegiem wyłączyły taryfę dla wspólnot spod regulacji URE. Tym samym miały możliwość narzucania wspólnotom stawki równe tym, jakie proponowano także firmom, a przy okazji zgarniać wysokie marże, dotąd nieosiągalne w tym segmencie klienta.
Przede wszystkim wszystkie Wspólnoty i Spółdzielnie mieszkaniowe mogą w tej sytuacji pewniej ruszyć z inwestycjami w odnawialne źródła energii (OZE), głównie w fotowoltaikę, która pomoże im w optymalizacji kosztów energii i zdecydowanie obniży utrzymanie kosztów części wspólnych. A to z kolei zatrzyma falę podwyżek czynszów i przełoży się na wsparcie przeciętnego Kowalskiego.
Te podmioty, które zdecydują się na własne źródła wytwórcze, mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 50 proc., a to naprawdę bardzo dużo, biorąc pod uwagę opłacalność całego przedsięwzięcia.
Przypomnijmy, że w 2023 roku mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych są chronieni ustawą, która zamroziła ceny na poziomie 858,5 pln/MWh (sam koszt energii bez przesyłu), co ma charakter czasowy i w dłuższej perspektywie jest nie do utrzymania. Lecz nawet przyjmując sztuczne utrzymanie ceny na ww. poziomie, to według wskaźnika PVPI dla Wspólnot, taka inwestycja powinna się zwrócić w okresie do 3 lat (z uwzględnieniem oczywiście 50 proc. dofinansowania – szczegóły obliczeń poniżej).
Czy warto korzystać z tego rozwiązania? Odpowiedzi najlepiej poszukać, patrząc w kolejną w ciągu roku, a zwykle szokująco wysoką w styczniu br. informację o aktualizacji stawki czynszu dla swojego lokalu i jak najszybciej wnioskować o dotację. Najwygodniejsze rozwiązanie to zrobić to w porozumieniu z rzetelną firmą realizującą instalacje PV.
Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali autorski wskaźnik PVPI – PV Profitability Index, określający opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, wg danych za grudzień 2023, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci się Wspólnotom i Spółdzielniom Mieszkaniowym już po niecałych 3 latach. Jak to możliwe?
Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2023, oraz autokonsumpcję na poziomie 40 proc.)
PVPI, Da Vinci Green Energy, styczeń 2023
*Do wyliczeń przyjęto ceny zakupu energii 86 gr brutto (VAT-23%)/kWh, koszty dystrybucji 27 gr brutto (VAT-23%)/kWh, cenę odsprzedaży 716,8 zł netto MWh( (RCEm grudzień – Rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej, Źródło PSE (cena nie będzie korygowana)), oraz autokonsumpcja na poziomie 40%. Założono, że wszystkie środki z Depozytu Prosumenckiego zostały wykorzystane na pokrycie rachunków za energię elektryczną lub zwrócone na konto klienta.
Index PVPI dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych to trzeci wskaźnik przygotowywany przez firmę Da Vinci Green Energy od kwietnia 2022 r. Pierwszy PVPI – PV Profitability Index dotyczy opłacalności instalacji fotowoltaicznej u klienta indywidualnego, drugi u klienta biznesowego PVPI – PV Profitability Index Business. Każdy z nich publikowany jest regularnie każdego miesiąca. Kalkulacje przeprowadzane są przez eksperta Da Vinci Green Energy na ogólnodostępnych rynkowych danych z miesiąca poprzedniego.
Po szczegóły zapraszamy do dyskusji z Krzysztofem Lalikiem: k.lalik@davinci.pl
#OZE #PV #Wspólnotymieszkaniowe #Wspólnota #Zwrotzinwestycji #Stopazwrotu
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.