Wraz z upowszechnianiem technologii fotowoltaicznych na świecie i dokręcanymi wskaźnikami redukcji CO2, inwestycja taka wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Sprzedaż własnej energii praktycznie bez konieczności wnoszenia jakiejkolwiek pracy brzmi naprawdę obiecująco. Za dobry projekt farmy fotowoltaicznej trzeba niestety słono zapłacić, ponieważ w naszych realiach geopolitycznych nie jest to prosta inwestycja. Na co więc warto zwrócić uwagę?
Możliwości finansowania
Koszty farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW mogą oscylować w granicach 2,5- 3mln zł. Jest to dość duży kapitał początkowy, nie mniej na rynku funkcjonuje wiele możliwości kredytowych, przyjmując wpłatę własną na poziomie 20%. W tym obszarze nie powinno być również problemu z pozyskaniem inwestora, ponieważ jest to zdecydowanie lepsza inwestycja, niż jakakolwiek lokata bankowa kapitału. Przy zakładanej, bezpiecznie rocznej produkcji na poziomie 9000MW, inwestycja powinna zwrócić się po 10 latach. Warto również śledzić dostępne programy wsparcia finansowe inwestycji OZE.
Wybór odpowiedniego gruntu
Podejmując decyzję w zakresie usytuowania farmy fotowoltaicznej warto wziąć pod uwagę nie tylko stopień nasłonecznienia i strukturę otoczenia, ale również klasę gruntu. Paradoksalnie gorsza klasa gleby ułatwi uzyskanie zgody na naszą inwestycję, jednak również może zachęcić do działań budowlanych właścicieli sąsiadujących nieruchomości. Warto więc oszacować możliwości zagospodarowania gruntów sąsiadujących. Każda umowa dzierżawy gruntu powinna być skonsultowana z prawnikiem.
Wybór instalatora i podzespołów
O ile przy mikroinstalacji różnice pomiędzy poszczególnymi producentami podzespołów mogą być niezauważalne w wydajności, to w przypadku farmy fotowoltaicznej już niekoniecznie. Należy więc wybierać podzespoły oferujące możliwie najnowszą technologię i posiłkować się również czasem funkcjonowania producenta na rynku. Pomocne w tym zakresie mogą być rankingi dostępne w sieci, jak również opinie samych klientów. Kolejną kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego instalatora, ponieważ od jego wiedzy i doświadczenia będzie uzależniony poziom naszych przyszłych zysków. Nawet niewielkie błędy montażowe w kącie nachylenia paneli mogą realnie wpłynąć na obniżenie naszej produkcji energii. Taką inwestycje planujemy przecież na 30 lat, a więc strata finansowa w perspektywie wieloletniej może być ogromna.
Minimalne ryzyko
Przy założeniu kontraktów długoterminowych w systemie aukcyjnym mamy gwarancję z zapasem całkowitego zabezpieczenia spłaty całego wniesionego kapitału, lub kredytu. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii kuszące są zobowiązania krótkoterminowe. Nie mamy jednak gwarancji, że wraz z nasyceniem rynku instalacjami fotowoltaicznymi i OZE cena naszej zielonej energii znacząco nie spadnie. Warto jednak wspomnieć, że zarówno w Europie, jak i w Polsce coraz powszechniej zaczynają funkcjonować umowy PPA (Power Purchase Agreements). Polegają one na bezpośredniej sprzedaży energii od producenta, a więc dają szersze możliwości zmiany dostawcy, jak również klienta.
Tagi:, fotowoltaika, farma fotowoltaiczna, panele fotowoltaiczne,
Foto: canva.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.