Walka ze smogiem trwa od wielu lat zwłaszcza w dużych, zatłoczonych miastach. Władze miast wciąż wprowadzają nowe zasady ograniczające zanieczyszczanie powietrza. Nieprzestrzeganie uchwał antysmogowych może skutkować wysokimi karami.
Duża część winy za emisję zanieczyszczań do atmosfery ponoszą tzw. kopciuchy, czyli kotły niespełniające aktualnie obowiązujących norm ekologicznych. Według Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków niemal 3 mln z nich czeka na wymianę w polskich domach jednorodzinnych. W ramach indywidualnych standardów poszczególne województwa postanowiły inaczej radzić sobie z panującym na ich terenach problemem. Uchwały antysmogowe do marca bieżącego roku przyjęły wszystkie województwa z wyjątkiem podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Początek tej postawie dało województwo małopolskie, którego stolica słynie z wysokiego poziomu smogu.
Sejmiki województw ustanowiły indywidualne zasady i działania mające na celu zastąpienie starych, wysokoemisyjnych pieców opartych na paliwach stałych. Każde z województw przyjęło obowiązujące terminy wdrażania ograniczeń w użytkowaniu kopciuchów zgodnie z poniższym:
Zgodnie z harmonogramem czas wymiany źródeł ciepła drastycznie zbliża się do końca w przypadku województwa łódzkiego, małopolskiego oraz mazowieckiego. Na właścicieli domów zlokalizowanych w tych obszarach, którzy nie spełnią wymagań już wkrótce mogą zostać nałożone kary. Za brak respektowania przepisów uchwały antysmogowej na obywatela może zostać nałożony mandat od straży miejskiej do 500 zł lub grzywna w wysokości do 5 000 zł w przypadku skierowania sprawy do sądu rejonowego.
#smog #środowisko #klimat #emisja #piec #ogrzewanie
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.