Pozyskiwanie energii ze Słońca jest dziś niezwykle popularne. W krajach europejskich wciąż przybywa zwolenników fotowoltaiki, a na dachach i gruntach coraz częściej możemy zobaczyć moduły PV. Nie dla wszystkich jest to jednak zadowalający widok, gdyż instalacja ingeruje w naturalny krajobraz oraz wygląd obiektów. Rozwiązaniem „skrywającym” fotowoltaikę są tzw. okna solarne.
Zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii jest nieuniknione. Konieczność ta motywuje do poszukiwania i wprowadzania coraz lepszych rozwiązań. Specjaliści stale ulepszają pierwotne funkcje urządzeń, jednocześnie dbając o ich walory estetyczne.
W odpowiedzi na te potrzeby powstały okna solarne, które dzięki wykorzystaniu półprzezroczystych ogniw słonecznych potrafią produkować energię z promieni słonecznych. Zachowują one przy tym podstawową rolę szyby, czyli przepuszczanie światła widzialnego. Wynalazek jest znany od kilku lat, jednak wciąż nie jest dostatecznie wykorzystywany w praktyce. Naukowcy stale pracują nad udoskonaleniem produktu, zwiększając wydajność oraz stabilność szyb. Przełomowe dla okien słonecznych są działania ekspertów z Australii. Specjaliści z Monash University i Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) opracowali innowacyjne ogniwo słoneczne, zdolne do przekształcenia energii ze Słońca z wydajnością 15,5 proc., jednocześnie przepuszczające 20,7 proc. światła do wnętrza pomieszczenia, co stanowi rekordową ilość.
Na rynku ukazał się już prototyp charakteryzujący się wyższą wydajnością 17 proc., jednak z uwagi na zaledwie 10 proc. przepuszczalności światła widzialnego, technologia nie była wystarczająco opłacalna. Takie same wnioski wysunięto na temat prototypu ogniwa o wydajności 4,1 proc., ale aż 52,4proc. przepuszczalności. Oba rozwiązania wymagały znalezienia tzw. „złotego środka”, który przy możliwie najwyższej wydajności zapewni jednak wystarczający poziom przepuszczania światła.
Jak twierdzi profesor Jacek Jasieniak z Uniwersytetu Monash, kierujący projektem okien solarnych – „Prace te stanowią duży krok naprzód w kierunku zrealizowania wysokowydajnych i stabilnych urządzeń perowskitowych, które można zastosować jako okna słoneczne, aby wykorzystać w dużej mierze niewykorzystaną szansę rynkową”.
Imponujące wyniki technologii australijskich naukowców, już wkrótce mogą zostać przepustką do komercyjnego wykorzystania okien solarnych na światowych rynkach. Idealne zastosowanie odnajdą zasilając duże i masywne konstrukcje, jak np. drapacze chmur.
Jak Państwo myślicie, ta technologia jest ciekawa? Jak szybko wejdzie ona do Polski?
#OZE #innowacje #technologie #świat #energia #energetyka #fotowoltaika
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.