190 milionów złotych na OZE dla budynków wielorodzinnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało projekt ustawy, który ma wspomóc budownictwo wielorodzinne i zachęcić do instalacji źródeł odnawialnych. Zwrot kosztów nawet do 50 procent.
Ceny energii już od dwóch lat windują w górę. Czasy, gdy energia kosztowała na giełdzie 250 złotych za 1 MWh, mamy już dawno za sobą. Mimo wielu ruchów, które miały wprowadzić stabilizację ceny, energia nadal jest droga i nic nie zapowiada, aby w najbliższej przyszłości było taniej.
Obecnie jedyną drogą oszczędności jest szukanie alternatywnych źródeł pozyskania energii, które nie tylko zadbają o nasze portfele, ale także o środowisko. Jednym z takich źródeł są panele fotowoltaiczne.
Wybierając ekologiczne źródła energii przedsiębiorcy ale także osoby prywatne mogą liczyć na wsparcie finansowe z licznych programów unijnych i rządowych. Proponowane dotacje zmniejszają koszt samej inwestycji, a dodatkowo skracają czas zwrotu poniesionych kosztów. Cena energii, przy dłuższym użytkowaniu, kalkulacyjnie się obniża.
Natomiast co z osobami, które są właścicielami budynków wielorodzinnych? Z jakich programów mogą korzystać administratorzy?
Granty OZE
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało projekt ustawy, która dotyczy środków przeznaczonych na wsparcie inwestycji obejmującej instalację między innymi paneli fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych.
Ze wsparcia mogą skorzystać wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz budynki administracji publicznej, które są przeznaczone do zadań publicznych.
Granty obejmują nie tylko nowe instalacje, ale też już te istniejące
W ramach nowego projektu można otrzymać zwrot połowy kosztów, o ile inwestycja nie była finansowana z innych środków publicznych. Granty są dla budynków wielorodzinnych, mogą z niego korzystać też przedsiębiorcy.
Przedsiębiorcy otrzymają środki w ramach pomocy de minimis.
Według ustawy Grant może otrzymać właściciel budynku, ale też zarządca, który zrealizuje projekt instalacji źródeł odnawialnych wraz z niezbędną infrastrukturą.
Instalacja może znajdować się bezpośrednio na budynku lub być do niego podłączona.
Bank Gospodarstwa Krajowego, a wnioski o dofinansowanie
Wnioski o granty będzie przyjmował Bank Gospodarstwa Krajowego do 30.06.2026 roku, za każdy przyznany wniosek bank naliczy prowizję w wysokości 6%.
W ramach projektu można otrzymać zwrot nawet do 50 procent poniesionych kosztów, w przypadku nowej inwestycji lub przy modernizacji obecnej, o ile jej moc wzrośnie o 25 procent.
Resort rozwoju przewiduje, że z programu będzie mogło skorzystać około 1,8 tys. budynków już istniejących i około 100 nowych.
O Granty będzie można się ubiegać po zakończonej inwestycji.
Aby otrzymać zwrot trzeba będzie przedłożyć stosowne dokumenty już po zakończonej inwestycji wraz z kopią gwarancji wykonawcy na roboty budowlane i instalacyjne z co najmniej 5-letnim okresem bezinwazyjnej eksploatacji instalacji.
Projekt Fit for 55 i termomodernizacja
Granty to nie tylko dofinansowanie do samej instalacji fotowoltaicznej. W projekcie przewidziano też środki, które można będzie przeznaczyć na termomodernizację budynków wielorodzinnych. W ramach projektu będzie można uzyskać nawet do 40% zwrotu poniesionych kosztów.
Projekt Fit for 55, który zacznie obowiązywać od 2024 roku, zakłada że do końca 2030 roku ma nastąpić redukcja emisji CO2 do 55% względem 1990 roku. Co za tym idzie? Unia ma w planach usunięcie do tego czasu wszystkich urządzeń, które wykorzystują paliwa kopalne.
Plan ma być wdrożony w latach 2027-2030.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.