Unia chce zredukować emisję CO2 do 55%. Do końca 2030 roku mają zniknąć wszystkie urządzenia, które korzystają z paliw kopalnych. Pompy ciepła to nowatorskie rozwiązanie systemu grzewczego, który w sposób ekologiczny i ekonomiczny ma zastąpić obecny.
W 14 lipcu 2021 roku Unia Europejska ogłosiła nowe przepisy klimatyczne „Fit for 55”. Przepisy zakładają, że do końca 2030 roku państwa członkowskie ograniczą emisję CO2 do 55% względem 1990 roku.
Pakiet Fit for 55 zakłada, że do końca 2030 roku mają zniknąć wszystkie urządzenia, które wykorzystują paliwa kopalne, nie tylko węgiel, ale też piece gazowe.
Podczas wymiany obecnego ogrzewania na nowe, można skorzystać z licznych programów współfinansujących inwestycje.
Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele budynków jednorodzinnych, przedsiębiorcy, rolnicy, jednostki terytorialne, kościoły, związki wyznaniowe, spółdzielnie i wspólnoty.
Pompa ciepła – urządzenie grzewcze
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pozyskuje energię ze środowiska i przekazuje ją do instalacji grzewczej. To ekologiczne i bez emisyjne źródło ciepła. Pozyskuje, aż 75% energii z natury.
Wyróżniamy 3 rodzaje pomp:
Pompy ciepła, a fotowoltaika
Popularność pomp ciepła w Polsce rośnie, szczególnie że koszty ogrzewania są coraz wyższe. Część osób jednak waha się, czy zainstalować pompę ciepła, czy piec gazowy. Powodem jest mit krążący w sieci, że przy instalacji pompy należy zainstalować panele.
Nie ma przepisów, które narzucają instalację paneli przy instalacji pompy ciepła. Jednak pod względem ekonomicznym, warto rozważyć taką opcję.
Dofinansowanie
Przy termomodernizacji na ekologiczny system grzewczy można skorzystać z programów dofinansowania tj.: Czyste Powietrze, Stop Smog, czy Moje Ciepło.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.