Pomimo licznych form dofinansowań na zakup oraz montaż przydomowej elektrowni słonecznej, inwestycja ta wciąż wiąże się z wysokimi wydatkami. W celu uniknięcia kolejnych kosztów, wynikających z konieczności naprawy, wymiany modułów, czy niepotrzebnej utraty produkcji, należy odpowiednio pielęgnować posiadaną instalację PV.
Wiele użytkowników fotowoltaiki zastanawia się czy należy czyścić swoje moduły PV. Prosumenci poszukują informacji w jaki sposób zrobić to bezpiecznie, nie narażając przy tym ani siebie, ani instalacji. Należy pamiętać, że jest to kontakt z systemem zwykle znajdującym się pod napięciem.
Najskuteczniejszym sposobem, który zagwarantuje odpowiednie wyczyszczenie instalacji jest powierzenie tego zadania wykwalifikowanej i doświadczonej firmie. Właściciel może również zdecydować się na samodzielne czyszczenie instalacji. Bez względu na wybór kto otrzyma to zadanie warto mieć świadomość jak, czym oraz kiedy najlepiej przeprowadzić pielęgnację.
Najefektywniejszą i jednocześnie najbezpieczniejszą metodą mycia modułów fotowoltaicznych jest zastosowanie wody destylowanej, demineralizowanej z ewentualną domieszką delikatnego detergentu. Środek ten nie pozostawia smug oraz osadów kamienia na czyszczonej, szklanej powierzchni. W celu zmniejszenia do minimum ryzyka powstania wszelkich rys i innych uszkodzeń modułów należy polewać je delikatnie, unikając wysokiego ciśnienia wody i stosować szczotki wykonane z miękkiego włosia. Narzędzie nie powinno być używane w sposób zbyt intensywny, ale zapewniający usunięcie nawet trudnych w domyciu zabrudzeń. Ważne jest by nie pomijać również ramy otaczającej moduł i dokładnie wyeliminować zanieczyszczenia zalegające w szczelinach urządzenia.
Generalne czyszczenie należy przeprowadzać 2 – 4 razy w roku. Ze względu na powstawanie największej ilości osadów pochodzących z kurzu, zanieczyszczeń powietrza, czy też śniegu najwięcej korzyści przyniesie mycie ogniw wczesną wiosną. Z kolei jesienią usunięcie z ich powierzchni zalegających liści, gałązek oraz pyłów zagwarantuje odpowiednie przygotowanie instalacji do pracy podczas ubogiej w promieniowanie słoneczne zimy.
Nie bez znaczenia dla mycia paneli fotowoltaicznych pozostaje pora dnia. Należy szczególnie unikać czyszczenia nagrzanych modułów, z uwagi na możliwość wystąpienia szoku termicznego, skutkującego pęknięciem powierzchni. Najbezpieczniejsze jest zatem wykonywanie tej czynności wczesnym rankiem lub wieczorem.
System fotowoltaiczny to system znajdujący się pod napięciem, który grozi przypadkowym porażeniem prądem. W czasie wykonywania owych czynności absolutnie najważniejsze jest bezpieczeństwo osoby myjącej. Priorytet podczas czyszczenia instalacji stanowi odłączenie jej od sieci energetycznej.
To warto zapamiętać:
Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia instalacji fotowoltaicznej, czy też powierzeniem go wyspecjalizowanej firmie należy szczegółowo zapoznać się z warunkami dotyczącymi obowiązującej na system gwarancji. Niewłaściwa lub niezgodna z zasadami pielęgnacja paneli PV, może nieść nieprzyjemne konsekwencje, jak uszkodzenie elektrowni, czy utratę gwarancji objętej przez producenta.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.